170 kilodan 83 kiloya düştü

170 kilodan 83 kiloya düştü
26.05.2019 - 11:09
2748

 Düzce’de yaşayan üç çocuk annesi 31 yaşındaki Seçil Horota kiloları yüzünden gerçekleştiremediği hayallerine kilo verdikten sonra gerçekleştirdi. 170 kiloya ulaşan genç kadın buna dur dedi ve zayıflamaya başladı ve 87 kilo verdi.

 Düzce’nin kalıcı konutlar bölgesinde oturan 31 yaşındaki üç çocuk annesi yaptığı doğumlar ve yaşadığı stresler nedeniyle aldığı kilolarını hayallerini gerçekleştirmek adına verdi. Yaptığı iki doğumdan sonra 140 kiloya ulaşan ve ardından dünyaya getirdiği kızı sonrasında 170 kiloya ulaştı. 170 kiloya ulaşması ile daha da sıkıntılar yaşayan Seçil Horata kilo vermeye karar verdi. Düzce Üniversitesi’nde 1 yıl önce tüp mide ameliyatı olan genç kadın azimle kısa sürede 87 kilo vererek 83 kiloya kadar düştü.

170 KİLOYA ÇIKTIĞIMDA OTURUP DÜŞÜNME KARARI ALDIM

 Yaptığı doğumlar, yaşadığı sıkıntı, stres ve ailevi hayatı kendisinin kilo almasına neden olduğunu söyleyen Horata, “Yaşadıklarım sonucundan 170 kiloya çıktığımda bir oturup düşünme kararı aldım. Artık bu kilolarla devam edemeyeceğimi anladım. Bunun içinde o dönem değil ancak ilerisi için sıkıntı olacağını fark ettim. Çünkü çok aktif bir şekilde çalışıyordum. Çalışma hayatım devam ediyordu ve aynı zamanda çocuklarım da vardı. Çok yoğun bir dönemdeydim ama kilolarımın bana problem olacağını tahmin ettiğim için tüp mide operasyonu olmaya karar verdim. Bu sayede kilo verme adımını başlatmış oldum” diye konuştu.

 “KİLOLARIN NEDENİYLE İSTEMEDİĞİM ŞEYLERİ BİLE ALAMIYORDUM”

 Seçil Horata, aldığı kilolar nedeniyle çok çabuk yorulduğunu zaman zaman nefes almakta zorlandığını belirterek “Hiçbir şekilde rahat giyinemiyordum. Giyim konusunda sıkıntılarım vardı. Bir mağazaya gittiğimde istediğim bir şeyi almak bir kenara istemediğim şeyi dahi alamıyordum. Giyim konusunda sıkıntı çektiğim için dikiş kursuna gittim ve hem kendim hem çocuklarım hem de giyim problemimi aşmak için kursu tamamladım ve dikiş belgesi aldım. Çocukluğumda hayalim polis olmaktı. Çok iyi derslerim olmasına rağmen okuyamadım. Lise son sınıftan ayrılmak zorunda kaldım. Okulumu bir azimle bitirme çabasındaydım. İlk önce dışardan açık lise okuyarak Ticaret Meslek Lisesini bitirdim. Daha sonra özel güvenlik olmak için silahlı güvenlik kursuna katıldım ve silahlı güvenlik belgesi aldım. Hayalimdi ama polis olmakla başlayan bir hayal. Üniforma aşkı beni zayıflamaya itti. Üniversite sınavlarına girdim. Şuan Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde 4 yıllık maliye okuyorum” dedi.

“87 KİLO VERDİM. HAYATIMDA HER ŞEY BİR ANDA DEĞİŞTİ”

 Kilo verdikten sonra muhteşem bir hayatının olduğunu söyleyen Horata; “87 kilo verdim. Hayatımda her şey bir anda değişti. Muhteşem bir hayatım oldu. Dördüncü katta oturuyorum. Dört kat çıkmak benim için eziyetti ve çıkamıyordum. Her katta hatta her basamakta dinlenmek durumunda kalıyordum. Kilo vermenin bana çok büyük artıları oldu.  Özellikle hayallerimi gerçekleştirmek konusunda en büyük yardımcım kilo vermek oldu” şeklinde konuştu.

ANNEME ŞİMDİ DAHA İYİ SARILABİLİYORUM

 Genç kadının çocukları Bekir Berat Uslu, Abdulla Azat Uslu ve Ceyda Ceylan ise anneleri ile ilgili olarak “Şimdi daha iyi. Zayıfladı bizimle ilgilenebiliyor. Parkalara gidebiliyoruz, yürüyebiliyoruz. Anneme şimdi daha iyi sarılabiliyorum. Önce ki halinde sarılamıyordum. Şimdi ki halinde sarılabiliyorum. Annem böyle daha güzel oldu. Daha mutluyuz” dediler.