Tavuk Etinde Ciddi Kriz Kapıda

Tavuk Etinde Ciddi Kriz Kapıda
30.01.2019 - 08:04
1063

 Maliyetlerin yüzde 52 ila yüzde 100 arasında zamlandığı kanatlı hayvan sektöründe kriz büyüyor. iki köklü şirketin ardından 40 yıllık köklü tavuk şirketi de konkordato talep etti. 

Son zamanlarda tavuk üreticilerinin yaşadığı ciddi sıkıntılar nedeniyle kanatlı hayvan tüketiminin de artması beklenen fiyatlar nedeniyle düşmesi bekleniyor. Vatandaşların yaşadıkları zor günlerde ucuz diye rağbet gösterdiği tavuk etinde yaşanan son gelişmeler vatandaşın belini iyice büker hale geldi.

Düzce'de de çok sayıda artan tavuk tüketiminin tavuk fiyatlarına gelmesi beklenen zamla birlikte azalması beklenirken Düzce'de de tavuk üretimi ve satışı yapan çiftliklerin olduğu biliniyor. Yaşanan son gelişmelerden Düzce'deki çiftliklerin de etkilendiği beklenirken çiftlik sahiplerinin bu konuda nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Beyaz et tüketiminin en çok nisan-ekim ayları arasında arttığı bilinirken üreticiler Nisan ayından sonra tavuk fiyatlarına spekülatif zam geleceği konusunda birleşiyor. 2017 Aralık'ta 8.27 TL olan tavuk etinin fiyat, 2018 Aralık'ta 10.9 TL'ye çıkmıştı. Marmara ve Ege bölgelerindeki bazı tavuk yetiştiricilerinin 1 Şubat'tan itibaren kümeslerine civciv koymama kararı almasının tavuk üretimini düşürmesi halinde beyaz et fiyatlarında yeni bir zam yaşanması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız