OSMANİYE MAHALLESİ KAÇ MUHTARLIK OLMALI?

OSMANİYE MAHALLESİ KAÇ MUHTARLIK OLMALI?
18.01.2019 - 11:54
2288

 Osmaniye Mahallesi Akçakoca’nın en büyük mahallesi ve bende bölünmesi birkaç mahalleye bölünmesi tartışılan bu mahallede oturuyorum.

Ancak seçim tartışmaları sırasında Osmaniye’de şu aday ve şu parti güçlü gibi tespitler siyasetin mahallinde konuşulması kıstasına göre bana bir şey ifade etmiyor.

Eğer ortada böyle bir güç varsa bu güç Çuhallı Çarşısı merkezli olarak var. Bu gücün dalgalarının Flamingo tabir edilen bölgeye ulaşabildiğini söyleyebilmek bir hayli zor.

Kısacası Osmaniye Mahallesi farklı kesimlerden oluşuyor. Etnik kimliğe vurgu yapamamak için Karslılar diye tanımlanan resmen olmasa da Kürt Mahallesi olarak bilenen kısımda Osmaniye Mahallesine bağlı.

Mahallenin Batısında Doğu Karadeniz’den gelen göçmenlerden oluşan resmiyette olmayan başka bir mahalleden de bahsetmek mümkündür.

Yani benim kıstaslarıma göre Osmaniye Mahallesi 4 mahalleye bölünebilir.

Ya da bir başkası çıkar en fazla 2 mahalleye bölünebileceği ile bir değerlendirme yapar.

Ya da bir başkası bölünmesine gerek yoktur diyebilir.

Bunlar mahalli seçimler öncesinde yapılması gereken tartışmalar ancak sadece kulislerde konuşuluyor siyasi partiler cephesine yansımış bir şey yok.

Siyasi partilerimiz bu mevzuda fikir beyan etmemek dayanışması içerisinde.

Aman fikir beyan edip de başımızı derde sokmayalım partilerimizin ilçe teşkilatlarının ortak temel ilkesi.

Belediye başkan adaylarımız için de vaziyet aynı.

Diyebilirler ki böyle devam etsin Osmaniye Mahallesi bölünmesin ve tabii ki arkasında niçin bölünmemesinin gerektiğinin cevabını verebilmeleri şartıyla.

**

Osmaniye Mahallesinin bölünmesi diğer mahalleler aynı büyüklükte bir mahalle olması hukukun nasıl gerçekleşebilir?

Üç aşamada gerçekleşebiliyor bölünme, aslında mahallelerin birleştirilmesi de aynı aşamalardan geçerek gerçekleşiyor.

Birinci aşama belediye meclisinin kararı.

İki eski belediye başkanı Fikret Albayrak ve Cüneyt Yemenici belediye meclisinde bu kararın alınması için bir kararlılık göstermediler. Bundan sonra göstereceklerini beklemek de ne kadar gerçekçi olur sorusu da havada kalacaktır.

Okan Yanmaz’ın ise ne düşündüğünü bilmiyoruz. Ne düşündüğünü bilmek için Cüneyt Yemenici’nin adaylığını açıklamasını bekliyoruz tüm mevzularda olduğu gibi.

Bu mevzuda görüş bildirmesi için Cüneyt Yemenici’nin başkan adaylığının ilan edilmesi ile ne alakası olduğunu çözebilmek de ayrı bir muamma.

DSP adayı Ersin Gündüz’ün, bağımsız adaylar Cali Hakan Direk ve Ayhan Güleç’in de ne düşündüğü bilmiyoruz Osmaniye Mahallesinin birkaç mahalleye bölünmesi mevzusunda, kamuoyuna yansımış bir açıklamaları yok henüz.

 

İkinci aşama belediye meclisi kararından sonra Akçakoca Kaymakamının görüşü, görüş olumlu ise üçüncü aşamaya geçiliyor bu da Düzce valisinin onayı.

 

Aslında siyasetin dışında yeni mahallelerin kurulup kurulmaması noktasında krtik karar kaymakamın görüşü eğer kaymakam olumlu görüş beyan etmezse hayata geçmesi zor.

Kaymakamlar olumlu görüş bildirirse valilik onayı cepte sayılmalıdır.

Belediye meclisine gelmeden bu mevzu kaymakamlarla görüşülmüş ve kaymakamların olumsuz görüş vermesi üzerine belediye meclisine getirilmemiş de olabilir.

Böyle bilgiler umumiyetle kamuoyundan gizlendiği için bilemiyoruz.

Yakın dönemde belediye başkanlığı yapmış Erol Solak, Gürol Sarı, Nazmi Çiloğlu, Fikret Albayrak ve Cüneyt Yemenici bu mevzuda girişimde bulunup bulunmadıklarını açıklasalar ne kadar iyi olur.

Şeffaflık yönünde bir adım atmış oluruz, hiç olmazsa.

Ergun AŞÇI

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • mohti_laz'a yanıt!
  mohti_laz'a yanıt!
  3.04.2021 18:41

  Yazar, bir durum tesbiti yapmış. Osmaniye'de yaşayanların etnik kökenlerini söylemiş. Ayrımcılık nereden çıktı?.. Madem öyle neden etnik kökenini öne çıkaran nick name kullanıyorsun? Ayrıca, şimdiye kadar hiç bir Kürt bana "biz Türkleri sevmeyiz" demedi. Akçakoca'ya geldim bir Laz bana "biz Türkleri sevmeyiz" dedi. İlk kez böyle bir şey duymuştum. Suratına baktım ve güldüm!

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Çıkan bu haber üzerine bugün Osmaniye mahallesinde oturan eş dost akrabalarla diyoloğa geçtim.Akraba olarak zaten 50 nin üzerindeyiz.Dedim sizler muhtarla ne gibi işleriniz olur.Herhengi bir sorununuz olduda gidip çözümmü aradınız.Alınan çoğu cevap muhtarla bizim ne işimiz olur muhtar adreste olmazsan gelen tebligatın bırakıldığı yer.Çiftçi kayıt sisteminde evrak imzalatılan yer birde seçim zamanı seçmen kağıtlarının alındığı yada dağıtıldığı yer.Başka birşey bulamadık.O halde muhtara şehirde yaşayan vanandaşlar için gerek var mı bunu sorgulamak lazım.Şimdi maaşlar iyi herkes muhtar olmak için takla atıyor.Belediye ile ilgili sorunlar da yardımcı olunacak sa belediyelerde yada kaymakamlıkta birim kurulmalı vatandaş sorunlarını oraya iletmeli başkan halk günü düzenlemeli sorunlar tartışılmalı .Bize göre Akçakocada şehirde 8 muhtarlık var bunlar kaldırılmalı.Köyler için tabiki aynı durum söz konusu değil.Bu bir görüştür katılanda olacaktır katılmayanda ama tartışmakta fayda var.

 • mohti_laz
  mohti_laz
  3.04.2021 18:41

  Ortalığı bulandırmak habercilik mi yani derdiniz ne Osmaniye Mahallesinin bölünmesi ile yok Kürtler yok Lazlar diye sınıf ayrımına giriyorsunuz AMACINIZ nedir. Bunu haber diye burada yaparak ne elde etmek istiyorsunuz. Muhtar adayları azalarını buna göre zaten belirleyerek aday oluyorlar. Soğudum bu siteden iyice gurbette olduğumuz için memleketimizden haberdar olmak için baktığımız bu site tamamen dedikodu kazanına , iktidar partisine sallamak ile kendi sevdiklerinize ön ayak olduğunuz bir site haline getirdiniz. Tebrik ederim... Osmaniye mahallesi Lazlar,Kürtler,Türkler ve geri kalan etnik ile bir bütündür. Hiç bir fikir bunu bölemez tarih boyunca bu böyle gitmiştir. Böylede gidecektir. Aklınız fikriniz içinizde kalsın....

 • Osmaniye Mah.Sakini
  Osmaniye Mah.Sakini
  3.04.2021 18:41

  Mahalle muhtarlarının ne gibi faaliyetleri bulunmaktadır.Ben ve çevrem şahsen osmaniyede oturan kişiler olarak muhtarla hiçbir konuda diyoloğumuz olmadı.Nüfüs müdürlüğü adrese dayalı sistemde işleri zaten götürüyor.Muhtar ne için lazım birileri çıkıp izah etsin.Eskiden muhtarlara doğru dürüst para verilmezdi oysa şimdi öylemi herkes muhtar olmak için aday oluyor muhtarın ne hizmeti olacak belediye zaten şehirde hizmetleri yapmıyor mu.Fuzuli masraf ve israf başka birşey değil .Muhtarlar belediye hudutları dışında olan yerleşim yerlerinde yani köylerde olmalı.Şehirlerdeki muhtarlıklar kaldırılsın

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız