Tuna, “HEDEFİMİZ BİR MİLYON İMZA”

Tuna, “HEDEFİMİZ BİR MİLYON İMZA”
10.01.2019 - 07:35
925

 Hak-İş Konfederasyonu Düzce İl Başkanı Sebahattin Tuna, Hak-iş Konfederasyonu Genel Merkezinin başlattığı 696 KHK ile kadroya geçen işçilerin enflasyon farkı zam oranları alması ve Yerel Yönetimlerde çalışan işçilerin yıllık 52 günlük tediye almaları için başlatılan imza kampanyası hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada Tuna şu ifadelere yer verdi:

“696 sayılı KHK gereğince, örgütlü olduğumuz kamu kurum ve kuruluşlarının daimi işçi statüsüne geçen sendikamız üyesi, sendikasız ve diğer sendikalara üye işçilerin ücret ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulu tarafından süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesine göre belirlenmiştir. Yüksek Hakem Kurulu, ücret ve sosyal haklardaki artış oranlarını, 2016 yılındaki enflasyon verilerini dikkate almak suretiyle altışar aylık dönemler halinde, yüzde 4 olarak belirlemiştir. Ancak, 2018 sonu itibariyle enflasyon oranı %20,30 olarak açıklanmıştır. Enflasyonda görülen artış nedeniyle asgari ücret ve asgari ücretin katları şeklinde çalışan üyelerimizin maaşlarında son bir yıl içerisinde önemli bir kayıp oluşmuştur. Ayrıca Yerel Yönetimlerde kadro alan işçilerin 6772 sayılı Kanun gereği yılda 52 günlük tediyeyi de alamıyorlar.  

Konfederasyonumuz, çalışanlarımızın eriyen ücret ve sosyal haklarında en az enflasyon oranında artış / zam yapılması konusunda hükümetimizin yeni bir düzenleme yapması, istek ve taleplerimizin kamuoyunda karşılık bulması amacıyla bir kampanya başlatmıştır. Bu nedenle

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına verilmek üzere hazırlanan dilekçelerin, kamu kurum ve kuruluşları ile KİT’lerde çalışan üyelerimize ve çalışanlara imzalatılıp, Islak imzalı dilekçelerin Bakanlıklara gönderilmesi için çalışma başlattık. Hedefimiz bir milyon imza ile üyelerimiz ve tüm çalışanların hakkı olan enflasyon farkı ile Yerel Yönetimlerde çalışan işçilerin 52 günlük tediyelerini almaları için gereken tüm çabaları göstermek bizim görevimizdir.“

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız