KARŞILIKSIZ ÇEK VE SENETTE BÜYÜK ARTIŞ...

KARŞILIKSIZ ÇEK VE SENETTE BÜYÜK ARTIŞ...
11.12.2018 - 14:26
1658

 Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, “piyasalar sıkıntıda”  feryadını doğrulayacak istatistiki bilgileri paylaştı. Risk Merkezinin verdiği bilgilere göre, Düzce’de karşılıksız çıkan çek sayısında artış yaşandı.

Argoda 'Son nefesi vermek veya bitmek' anlamına gelen 'Cartayı çektik' sözü şu günlerde bankalardan aldıkları çeklerini ödeyemeyenlerin içinde bulunduğu duruma 'Cuk' oturuyor.

Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin verilerine göre Düzce’de, geçen Eylül ayına göre Ekim ayında karşılıksız çek sayısı 328 adet arttı.

RİSK MERKEZİ AÇIKLADI

Günümüzde üç kişi bir araya gelse 'İşler kötü, piyasalar sıkıntıda, mutfakta yangın var, geçinemiyoruz' diye dert yanarken, halkın bu feryadını doğrulayacak istatistiki bilgiler Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nden geldi. 2018 yılının ilk 9 ayı verileri bir kez daha gösterdi ki piyasalardaki sıkıntı giderek büyüyor.

ÇEK HEP VURULDU

Türkiye bazında bütün illerin resmi verilerini açıklayan Risk Merkezi, bir milyon TL ve üzeri tutarın dahil edilmediği raporda Düzce’de ilk 9 ayda 2 bin 421 adet çek karşılıksız çıktını açıkladı. İçinde bulunduğumuz 2018 yılının Eylül ayında 224 adet çekin arkası 'Karşılıksız' diye vurulurken, yine 2018 yılının Ekim ayında ise bu rakam 552 olarak resmi kayıtlara geçti.

328 ADET ARTTI

Düzce’de geçen Eylül ayına göre geçen Ekim ayında karşılıksız çıkan çek sayısı 328 adet artış gösterdi. Karşılıksız çıkan çeklerde yaşanan bu artış Düzce piyasalarını olumsuz yönde etkilerken, piyasalarda da güvenin azılmasına neden oldu.

DURUM HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL

Ekonomideki durgunluk ve belirsizlik Düzce’de hem küçük esnafı hem sanayiyi etkilerken bazı sektörlerde krizin etkileri daha çok hissedildi. Özellikle tekstil sektöründe işçi azaltmaya giden firmaların durumu hiç iç açıcı değil. Ankaların kredileri geri çağırdığı, satışların düştüğü, çeklerin karşılıksız çıktığı şu dönemde, TSO gibi kurumların üyelerini rahatlatacak adımlar atması beklenirken, zor durumda olan inşaat, otomotiv ve tekstil gibi sektörlere nefes aldıracak yapılanmalar bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ad Soyad Giriniz...
    Ad Soyad Giriniz...
    3.04.2021 18:41

    İnşaat sekterü neden zor durumdaymış.Bir daireyi kaça mal edip kaça satıyorlar.Hele hele bazı müteahhitler var ki yaptığı boyalar kurumadan renk değiştiriyor.Kalitesiz malzemeler duvarlar dokunsan yıkılacak çevre düzenlemesi yok .Ama para istemeye gelince önde giderler.Akçakocaya gelinde bir bakın ne kadar kalitesiz binalar yapılıyor.İnsanlar başlarını soktuktan sonra yıllarca tamirat ve tadilatla uğraşıyorlar.İyi yapana laf yok.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız