Konutta satış yok, TÜİK’in rakamları kat karşılığı yüzünden şişti

Konutta satış yok, TÜİK’in rakamları kat karşılığı yüzünden şişti
22.11.2018 - 13:52
1587

 Bir yanda konkordato başvurusu yapan binlerce müteahhit, diğer tarafta ödenemeyen krediler nedeniyle Hükümet’in satılmayan konut stokunu alma girişimleri… Yapı ruhsat izinlerinde son yedi yılın en düşük rakamları ve başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde yatırımcısına reel kayıp yaşatan konut fiyatları.

Tüm bunlar olurken TÜİK’in dün açıkladığı konut satış istatistikleri hem sürpriz hem de piyasadaki çoğu uzman için kafa karıştırıcı bir veri oldu.

Türkiye istatistik kurumuna göre Ekim ayında ülke çapında 146 bin 536 konut satıldı. Bu rakam geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.2, bir önceki aya göre 15 artışı ifade ederken, ekonominin enkaza döndüğü Ağustos ayından sonra, ‘acaba işler düzeliyor mu?’ sorusunu da gündeme getirdi.

Belki de piyasadaki ekonomistleri bile şaşırtan bu verilerin aslında bir canlanmadan çok sadece teknik bir işlemden kaynaklı tapu devir işlemi olduğunu yazının daha başında belirtmek gerekli. Çünkü hem verinin detayları hem de Hükümet’in sağladığı bir takım vergisel avantajların takvimi bize piyasanın gerçeklerini göstermediğini anlatıyor.

 TÜİK’in konut satışlarında görülen artış büyük ölçüde Türkiye’ye özgü önemli bir piyasa dinamiği olan kat karşılığı inşaat projelerindeki devir işlemlerinden kaynaklanıyor. Mevcut sisteme göre müteahhit firmalar bir arsa sahibiyle anlaşıp kat karşılığı daireler yapıyor. İnşaat bitince bedel ödenmeden arsa sahibinin payı olan daireler (ya da tam tersi) devrediliyor.

Ancak yapılan devir tapu üzerinden resmi satış işlemi olarak gerçekleştiriliyor. Daireler karşılığında müteahhit firma herhangi bir para almasa da, daireler belirlenen bir rayiç değer üzerinden arsa sahibinin üzerine geçiriliyor. Tapudan verileri alan TÜİK ise bu rakamları gerçek satış rakamları gibi istatistiklere yansıtıyor.

Söz konusu sistem bir süredir sektördeki satış rakamlarının gereksiz yere şişirildiği ve gerçekte yaşanan durumun görülmesini engellediği gerekçesiyle inşaatçılar arasında tartışma yaratıyordu.

İnşaatçılar yaptıkları dairelerin ellerinde şiştiğini ve aylardır daire satamadıklarını dile getirdiler. Eğer hükümet tedbir almaz ve sektörün önünü açmaz ise 2019 yılında inşaat sektöründe karabulutlar artarak s devam edecek yorumunda bulundular.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız