MELEN BARAJINDAN NE HABER?

 MELEN BARAJINDAN NE HABER?
29.10.2018 - 14:54
940

 Geçtiğimiz Ağustos ayında melen Barajı ile ilgili çarpıcı iddialar içeren bir köşe yazısı paylaşan Köşe Yazarı Çiğdem Toker, bir kez daha Melen Barajı ile ilgili iddialarda bulundu.

Köşe Yazarı Çiğdem Toker, yaklaşık 3 ay önce yazdığı köşe yazısında, Barajın temelinin atılmasının üzerinden, neredeyse 4.5 yıl geçtiğini, barajın 2016’da açılacağının söylendiğini belirtmişti.  

Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, bir toplantıda “7 Aralık 2016 tarihinde saat 14.59’da bitecek” diye saatli bir tarih verdiğini, “Türkiye Cumhuriyet tarihinde tarih saat ilk defa oluyor” diye de sözünü pekiştirdiğini kaydetmişti.  

O tarihte barajın açılmadığını yazan Toker, 2017’ye gelindiğinde Düzce yerel basınında da barajın zamanında bitemeyeceği, çünkü gövdesinde çatlaklar oluştuğu haberlerinin çıktığına yer vermişti.  Bu kez verilen yeni tarihin 12 Mayıs 2017, son olarak da 11 Ağustos 2018’de biteceğinin söylendiğini kaydetmişti.

Toker,  Baraj gövdesinin sağlam kaya zeminine oturtulmadığı, zeminde farklı oturmaların oluşup ve gövdede çatlamalar meydana gelince zemin deneyleri yaptırıldığı İki ayrı müşavir şirketin hazırladığı çalışmalarla zeminin kötü olduğunun saptandığı iddialarında bulunmuştu.

Toker bu kez köşe yazısında, barajın hala bitmediğine yer verdi ve yine iddialarda bulundu.

İşte o yazının bir kısmı:

Hatırlıyor musunuz? İstanbul'un su ihtiyacını karşılasın diye yapılan Melen Barajı 11 Ağustos'ta bitecekti. Manasızca 1071 Malazgirt Zaferi'nin 1000. yılıyla ilişkilendirilmişti bir de.

Devletin valisi, genel müdürü devlet ajansına bu demeci verirken, bitmeyeceğini; baraj inşaatında ortaya çıkan ve üstü örtülen yapısal sorunlar dolayısıyla bitemeyeceğini yazmıştık biz de.

Baraj bitmediği gibi ses seda kesildi. Mühendis bir okurumun dediği gibi “derin bir sessizlik ve karartma” var.

 DSİ İstanbul 14. Bölge Müdürlüğü'nde baraja dair olumsuz konuşmalar yasaklanmış hatta kurum internetinden konu ile ilgili linklere ulaşım engellenmiş.

Galiba bu vahim durumun Cumhurbaşkanı'nın kulağına gitmesinden korkuluyor.

Neredeyse beş yıl önce başlanan ve açılışı dört kez ertelenen Melen Barajı'nda neler olduğunu bize kim açıklayabilir?

İhale yolsuzluğu sorusu sordu diye bir kadın gazeteciye kaba davranmaktan çekinmeyen Bakan Pakdemirli kamuoyunu aydınlatır mı acaba?

Yoksa baraj gövdesindeki çatlaklar, çöpe giden harcamalar, bakandan bile saklanıyor olabilir mi?

Çiğdem TOKER

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız