Alev’den okul servisi uyarısı

 Alev’den okul servisi uyarısı
10.09.2018 - 13:12
1984

 Akçakoca Şoför Esnafları Odası Başkanı Mehmet Alev, velileri ve aileleri okul servis araçları konusunda uyardı. Gazetecilerle sabah kahvaltısında buluşan Başkan Alev, "Velilerimizden istirhamımız, lütfen 'S' plakaya dikkat edelim" dedi.

Okul taşımacılığında çocukların güvenliğini tüm şartlarını yerine getirmiş ve kayıtlı şoför esnafının koruyacağına dikkati çeken oda başkanı Mehmet  Alev,  "Çocuklarımızın güvenli şekilde okula gidip gelmelerinin sorumluluğu çok önemli. Vergisini veren, oda kaydı olan, servisçilik yapabilmenin tüm yasal şartlarını taşıyan, aracında rehberlik edecek personel bulunduran ve son teknolojiyi en iyi şekilde kullanan ve kurallara uyan, zorunlulukları yerine getiren, velileri kandırmayan esnafımız tercih edilmeli “ dedi.

Üzücü olaylara maruz kalmamak için Velilerimizden S  plakalı araçlara emanet etmelerini önemle rica ediyoruz diyen Alev, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

"YÖNETMELİĞE DİKKAT EDİLMELİ!"

Şoförler Odası başkanı Mehmet  Alev,  servis araçlarının yönetmeliğe uygun olarak hazırlandığının kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

a) Okul servis araçlarının arkasında, "Okul Taşıtı" yazısını kapsayan numunesine uygun renk, ebat ve şekilde reflektif  bir kuşak bulundurulmalıdır.

b) Okul servis aracının arkasında, öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunmalı ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle "DUR" yazısı okunacak şekilde tesis edilmiş olmalı, lambanın yakılıp söndürülmesi tertibatı fren lambaları ile ayrı olmalıdır.

c) Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda, öğrencilerin kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olmalı, iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmamalı, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır.

ç) Okul servis araçlarında Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen standart, nitelik ve sayıda araç, gereç ve malzemeler her an kullanılabilir durumda bulundurulmalıdır.

d) Okul servis araçlarının kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik (Havalı, Hidrolikli v.b.) olabileceği gibi; araç şoförleri tarafından elle kumanda edilebilecek şekilde (Mekanik) de olabilir. Otomatik olduğu takdirde, kapıların açık veya kapalı olduğu şoföre optik ve/veya akustik sinyallerle intikal edecek şekilde olmalıdır.

e) Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı ve 6 ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmakla birlikte; taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinin öngördüğü periyodik muayeneleri de yaptırılmış olmalıdır.

h) Okul servis aracı; Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine uygun olmalıdır.

ı) Gerektiği hallerde ilgili meslek odası, okul veya işyeri ve öğrenci velileriyle haberleşebilmek için telsiz veya mobil telefon bulunmalıdır. Ayrıca mutlaka kamera olmalıdır.

i) Taşıtlarda her öğrenci için bir emniyet kemeri bulunmalıdır.

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğine göre araçlarımızda görev yapacak personelin yasların emrettiği niteliklerde olması gerekir.

Açıklamasının sonunda ticari taksilerin öğrenci servis aracı olmadığını söyleyen Başkan Alev, her sarı plakalı araç ticari taksi değildir. Ticari taksi olması için mutlaka plakası T olmalıdır uyarısını yapan Başkan Alev, her müşterinin uzak yakın demeden mutlaka taksimetre açmalarını istedi.

Vatandaşları Akçakocalı şoför esnafını tercih etmesini isteyen Başkan Mehmet  Alev, 2018 - 2019 eğitim - öğretim sezonunun tüm eğitim camiasına ve okul servisliği yapan Oda üyesi esnaf sanatkarlara hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız