Zonguldak’ta hangi parti kaç oy aldı?

Zonguldak’ta hangi parti kaç oy aldı?
25.06.2018 - 11:25
851

 Zonguldak, dün sandığa giderek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) temsilcilerini seçti. Resmi olmayan verilere göre, milletvekilliği seçimlerinde AK Parti 3 (Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar), CHP 2 (Ünal Demirtaş, Deniz Yavuzyılmaz) milletvekili ile TBMM’de Zonguldak’ı temsil etmeye hak kazandı.

2002 yılından bu yana Zonguldak’ta birinci parti olarak çıkmayı başaran ve TBMM’ye milletvekili gönderen AK Parti, seçimin Türkiye genelinde de kazananı oldu. Resmi olmayan verilere göre AK Parti yüzde 45,87 (174 bin 295) oy alırken, CHP yüzde 30,92 (117 bin 477) oy aldı. MHP’nin adayı Hamdi Ayan milletvekili seçilemese de aldığı yüzde 10,92 (41 bin 496) oy ile Zonguldak’ın gelecek vaat eden siyasetçileri arasındaki yerini aldı. İYİ Parti Zonguldak’ta sandıkta umduğunu bulamadı. Dışardan aday olarak getirilen Aydın Tümen’in birinci sırayı çektiği İYİ Parti, yüzde 7,86 (29 bin 879) oy aldı.

 HALK ‘ERDOĞAN’ DEDİ

 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için dün sandık başına giden halk, “Recep Tayyip Erdoğan” dedi. Kesin olmayan sonuçlara göre Erdoğan, ülke genelinde yüzde 52,43 oy alırken, Muharrem İnce yüzde 30,81, Selahattin Demirtaş yüzde 8,22, Meral Akşener yüzde 7,43, Temel Karamollaoğlu yüzde 0,89, Doğu Perinçek ise yüzde 0,2 oy aldı. Zonguldak’ta ise; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 55,24 (207 bin 7) oy alırken, Muharrem İnce yüzde 35,68 (133 bin 728), Meral Akşener yüzde 7,04 (26 bin 417), Selahattin Demirtaş yüzde 0,50 (bin 906), Temel Karamollaoğlu yüzde 1,19 ( 4 bin 475), Doğu Perinçek ise yüzde 0,32 (bin 193) oy aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

“24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum. Seçimlerin gayri resmi sonuçlarına göre milletimiz şahsımıza cumhurbaşkanlığı vazifesini ve yürütme görevini tevdii etti. Aynı şekilde cumhur ittifakına ve AK Parti’ye Meclis çoğunluğunu vermek suretiyle yasama görevi konusunda da çok büyük bir sorumluluk yükledi. Bu önemli günde sandık başına giderek oyunu kullanan herkese teşekkür ediyorum. Şahsıma, partime ve ittifakımıza oy veren kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Bunun yurt içinde ve yurt dışında tüm oy kullanma sahip olan kardeşlerime özellikle bu demokratik görevlerini yerine getirdikleri için şükranlarımı ifade ediyorum. Milletimin 24 Haziran demokrasi zaferini bir kez daha tebrik ediyorum. Üstün gayret gösteren YSK’dan il, ilçe seçim kurullarına, sandık başlarında görev yapan heyetlerden, partilerin müşahitlerine kadar herkese teşekkür ediyorum. Bizleri arayan, aramak için haber gönderen dost ve kardeş ülkelerin tüm devlet başkanlarına şükranlarımı sunuyorum. Bu ülkede hiç kimsenin kökeninden, inancından, hayat biçiminden veya başka herhangi bir farklılığından dolayı horlanmasına, özgürlük alanının daraltılmasına asla izin vermeyeceğiz. Ülkemizi daha da güçlendirmek, zenginleştirmek ve ortaya çıkan refahı milletimizin tüm fertlerine adil şekilde paylaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz 24 Haziran’da milletimiz sadece bir cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili seçmedi. Aynı zamanda yeni yönetim sistemini de fiilen hayata geçirdi. Anayasa değişikliğiyle uyumlu şekilde, gerek mevcut mevzuatın ayıklanması, gerek yeni yönetim sisteminin mimarisinin kurulması konusunda uzun süredir hazırlık yapıyoruz. Şimdi yemin törenine kadar bir kez daha gözden geçirecek ve yeni sistemi süratle hayata geçireceğiz. Gayemiz bu dönemde ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır” dedi.

 

 
 
 
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız