KALE GÖRÜNDÜ

 KALE GÖRÜNDÜ
2.06.2018 - 10:41
1661

2013 yılında Akçakoca Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen Ceneviz kalesinde restorasyon çalışmaları devam  ediyor.

Restorasyon çalışmaları tamamlandığında 8 asırlık Ceneviz Kalesi'nin, bölge turizmine büyük katkı vermesi bekleniyor…

1226 yılında Cenevizliler tarafından inşa edilen Ceneviz kalesi, 4 yıl önce UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne girdi ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından arkeolojik doğal sit alanı ilan edilerek restorasyon çalışması başlatıldı.

2016 yılında çevre düzenlemesi dahil restorasyon projesinin onaylanmasının ardından yüzde 50'lik kısmı tamamlanan restorasyon çalışmalarının yıl sonunda tamamlanması beklendiğini söyleyen Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici;  Akçakoca’nın Amiral Gemisi dediği Ceneviz Kalesi'nin bölge için önemli bir değer olduğunu söyledi.

RESTORASYON MEŞAKKATLİ İŞ

Kalenin yıllar içerisinde çok yıprandığını ve restorasyon çalışmalarına başlandığını vurgulayan Başkan Yemenici, "Restorasyon çalışmaları meşakkatli işlerdir. Şu anda batı taraftaki duvarlarımız tamamlandı. Doğu tarafına geçilip kale burcunu tamamen ayağa kaldıracağız. Son olarak da içeride peyzaj çalışması ile kaleyi yeniden ayağa kaldıracağız. Şu an turizm açısında bölgenin kapalı olması bizi üzse de çalışmayı kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz. Zannedersem yıl sonuna doğru çalışmalar tamamlanacak “ ifadelerinde bulundu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız