GÜZERGAH BELLİ KRİTERLERE GÖRE SEÇİLMELİ

GÜZERGAH BELLİ KRİTERLERE GÖRE SEÇİLMELİ
25.04.2018 - 11:52
1872

  Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hakan Murat Arslan, yüksek hızlı tren güzergahını, alternatif hatlar içerisinden belli kriterlere göre seçilebilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz aylarda Düzce Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ayhan Şamandar’ın alternatif güzergah projesi ile gündeme taşıdığı yüksek hızlı tren konusunda karar analizi çalışmaları yapan Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hakan Murat Arslan, Ankara-Beypazarı-Nallıhan-Akyazı-Sakarya-İstanbul YHT hattının Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli bir hamle olduğunu,  ancak yetkililerin daha geniş perspektiften bakıldığında özellikle toplumsal fayda açısından farklı güzergâhların olduğunu göz ardı ettiklerini söyledi.

Bu önemli hamlenin toplumsal ve ekonomik faydaları açısından toplumun tüm kesimlerini ikna etmesi gerektiğini belirten  Arslan, bu nedenle çalışmada bakanlığın projelendirdiği hattın dışında, üç farklı güzergâh daha önerildiğini ifade etti. Bu alternatif güzergâhlar; tarih, alt yapı ve iktisadi yönleri ile dokuz kritere göre farklı karar analizi yöntemi ile değerlendirildiğinin altını çizen öğretim üyesi, çalışmanın her aşamasında özellikle Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın YHT ile ilgili yaptığı çalışmalardan yararlandığını söyledi, bu çalışma çok kriter içerdiğinden, sayısal yöntemler temelli çok kriterli karar analizi yöntemlerinin kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul Güzergâhı Birinci Sırada

Yaptığı analizlerde yetkililer ve Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın çalışmalarını baz alındığını ifade eden Dr. Arslan’ın yaptığı sayısal yöntemler temelli bilimsel çalışmada alternatif YHT güzergahların dokuz kriter ve dört alternatif güzergah tespit ettiğini paylaştı. Bu kriterleri; “Güzergâhın Fay Hattı Üzerinde Olma Durumu, İstanbul-Ankara Otoyoluna Paralellik ve Kaç Bin Üniversite Öğrencisinin Faydalanabileceği gibi kriterlerdir. Belirlenen alternatif güzergâhlar ise; A1: Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul, A2: Ankara-Beypazarı-Kıbrıscık-Bolu-Düzce- Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul, A3: Ankara-Beypazarı-Nallıhan-Akyazı-Sakarya-İstanbul ve A4: Ankara-Polatlı-Eskişehir-Bilecik-Sakarya-İzmit-İstanbul (Hâlihazırda Çalışan Hat) olmak üzere dörttür.” Şeklinde açıklayan Arslan, Bahsedilen alternatif güzergâhlar dokuz farklı kritere göre çok kriterli karar analizi metotlarından Analitik Hiyerarşi Süreci, Gri İlişkisel Analiz ve Smart yöntemleri ile ayrı ayrı değerlendirildiğini belirtti.

Tekrar gözden geçirilmeli

Gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre;  A1: Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergâhının birinci sırada çıktığını ifade eden Dr. Arslan, “Bakanlık tarafından planlanan A3: Ankara-Beypazarı-Nallıhan-Akyazı-Sakarya-İstanbul YHT hattının yetkililer tarafından tekrar gözden geçirilmesini ve projenin; tarihi, sosyolojik, ekonomik ve toplumsal faydaları açısından çok yönlü olarak defalarca gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Daha fazla nüfus ve öğrenci

Belirtilen yönler açısından, yetkililerin planlananın dışındaki alternatifleri de değerlendirmesi gerektiğini dile getiren Arslan; “Tarihi belge ve olaylardan ders alınmalıdır, defalarca gündeme gelen İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara demiryolu hattının projelendirilip çalışmalara başlanması gereklidir. Bu bahsedilen güzergâh, Sultan Abdülaziz ve Abdülhamit Han gibi güzide padişahların onaylanmış projeleri olduğundan geçmişimize sahip çıkılması adına yine tercih edilmesi gereklidir. Ayrıca İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara hattı daha fazla nüfusa ve öğrenciye hizmet edeceğinden; bu iller üzerinde olan üniversiteler daha tercih edilir hale gelecek ve bilimsel manada çok güzel gelişmeler kaydedilecektir.” şeklinde konuştu.

Mevcut güzergah fay hattı üzerinde

Gerçekleştirilecek olan bu projeyle birlikte İstanbul'un aşırı yoğun olan nüfusunun doğuya doğru yayılması sağlanacağını ifade eden öğretim üyesi, bu yayılmayla birlikte projeden daha fazla kişi yararlanacağı için projenin kendi masraflarını telafi etme süresinin daha kısa olacağını dile getirdi. Belirlenen güzergahlar fay hattı üzerinde olması açısından yine A1:İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara güzergâhı diğer alternatiflere göre özellikle de planlanan güzergâha göre çok daha az riskli olduğunun altını çizen Hakan Murat Arslan, A1: İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara güzergâhı İstanbul-Ankara otoyoluna paralelliği bakımından; Herhangi bir kaza veya arıza durumunda can kaybının az olması ve tamirat süresinin kısalığı açısından önem arz ettiğini vurguladı.

Tabiat müsait duruma getirildi

Otoyola paralellik YHT güzergâhının yapımını aşırı kolaylaştıracağını sözlerine ekleyen Dr. Öğr. Üyesi Hakan Murat Arslan, “Çünkü malzemenin nakli çok daha hızlı olacaktır. Doğal tabiat dengesi daha fazla bozulmadan YHT projesi sonuçlanır; hâlihazırdaki otoyol için zaten belli bir hat üzerinde tabiat müsait duruma getirilmiş durumdadır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız