Bölgesel teşvik uygulamasında pozitif ayrımcılık

Düzce yatırım teşvikinde 4’üncü bölgede yer alırken, OSB’deki yatırımlarda bir alt bölge üzerinden hesaplama yapılıyor

Bölgesel teşvik uygulamasında pozitif ayrımcılık
21.03.2018 - 08:01
826

 Ekonomi Bakanlığının, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyine göre sınıflandırdığı bölgesel teşvik uygulamasında yeni düzenleme yapıldı. Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu düzenlemenin OSB’deki fabrikalara yeni avantajlar sağladığını belirtti. Yirmibeşoğlu, Bölgesel Teşvik Uygulaması konusunda şu bilgileri verdi:

“Ekonomi Bakanlığı, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyi bakımından sınıflandırılmış altı bölgede, bu bölgelerin potansiyellerini ve ekonomik ölçek büyüklüklerini dikkate alarak oluşturduğu “Bölgesel Teşvik Uygulaması” ile yatırımı özendiriyor. Bu sektörlere, yatırım teşvik araçları ile sağlanacak yardım yoğunlukları, bölgelerin ekonomik gelişmişlik düzeyine göre farklılaştırılıyor. Yatırımcılara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işçi ve işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği ve gelir vergisi stopajı desteği sunan bakanlık, OSB’ler için ekstra avantajlar da sağlıyor. OSB’lerdeki yatırımlarda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bir alt bölge üzerinden hesaplanıyor”

Yirmibeşoğlu, düzenlemeyle vergi indirimlerinin uygulandığına değinerek “ Bunların yanı sıra, yine altıncı bölgede diğer bölgelerdeki yatırım projeleri için uygulanmayan sigorta primi işçi hissesi desteği ve gelir vergisi stopajı desteği de sağlanıyor. Vergi indirim oranı birinci bölge için yüzde 50 uygulanırken, bu oran altıncı bölgede yüzde 90’a çıkıyor. Sanayinin merkez üslerinin yer aldığı birinci ve ikinci bölgelerde ise faiz desteği uygulanmıyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması’nda sağlanan desteklerden olan vergi indirimi, bölgelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösteriyor. Vergi indirimi oranı, uygulanacak vergi oranı, yatırıma katkı oranları olarak üç kategoriden oluşan vergi indirimi, kademe kademe artıyor. Buna göre vergi indirimi oranı, birinci bölgede yüzde 50, ikinci bölgede yüzde 55, üçüncü bölgede yüzde 60, dördüncü bölgede yüzde 70, beşinci bölgede yüzde 80 ve altıncı bölgede yüzde 90 olarak uygulanıyor. Uygulanacak vergi oranı; birinci bölgede yüzde 10, altıncı bölgede yüzde 2 olarak belirleniyor. Yatırıma katkı oranı ise birinci bölgede yüzde 15, altıncı bölgede yüzde 50 oluyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması kapsamında desteklenecek olan yatırımların bulundukları ildeki bir OSB’de yapılması durumunda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bakımından bir alt bölge destekleri uygulanıyor.

Bölgesel Teşvik Uygulaması kapsamında vergi indirimi yoluyla sağlanan yatırıma katkı tutarının bir kısmının birinci bölge hariç olmak üzere, bölgelere göre değişen oranlarda yatırım tamamlanmadan önce ve firmanın varsa diğer faaliyetlerinden elde ettiği kazanca uygulanması da mümkün oluyor. Yatırımcı, yatırımın bulunduğu bölgeye göre değişen oranlardaki vergi indirimi desteğinin bir kısmını, yatırım döneminde mevcut diğer tüm faaliyetlerinden elde ettiği kazançlar için kullanabiliyor. Örneğin dördüncü bölgede yapılan ve vergi indirimi teşvik aracından faydalanan bir yatırım için yatırıma katkı tutarının yüzde 30’u, yatırımın kısmen veya tamamen işletmeye geçmesinden önce yatırım döneminde yatırımcının tüm faaliyetlerinden elde ettiği kazançlar dikkate alınarak uygulanabiliyor” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız