Ümran Çelik Boru, işten attığı işçilerin parasını ödemiyor...

Ümran Çelik Boru fabrikası, 5 Ocak da 80 işçiyi sokağa attı gibi sözleşmeden doğan haklarını ödemeye yanaşmıyor..

Ümran Çelik Boru, işten attığı işçilerin parasını ödemiyor...
13.03.2018 - 18:49
6332

 5 Ocak 2018 tarihinde işten atılan 80 Ümran işçisine toplu sözleşmeden kaynaklanan farkları ödenmiyor… İşveren  'bana ne' derken, sendika ise her ay 62 lira üye aidatı aldığı işçisine sahip çıkmıyor...

Alınan bilgilere göre, Sözleşme ile işe alınan Türk metal Sendikası üyesi 110 işçiden 80’i 5 Ocak tarihinde işverenin ‘iş yok’ kararı ile kapıya koyuldu. Hiçbir sendikal hakkı ödenmeyen işsiz işçiler, kendilerini sahipsiz bırakan sendikaya ateş püskürürken, işverenin yasalara uymasını bekliyor.

1 EYLÜL TARİHİNDE YENİ TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Ümran Boru işvereni ile fabrikada yetkili olan Türk Metal sendikasının 2017 yılı eylül ayında yeni toplu  sözleşme görüşmelerine başladığını söyleyen işçiler, 1 Eylül 2017 tarihinden önce işe giren her bir sendikalı işçinin toplu sözleşmeden doğan bütün haklardan otomatik olarak yararlanması gerektiğini belirttiler.  

ALINTERLERİ GASP EDİLDİ

 Eylül ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin 5 ocak tarihinde işten atımlarından bir süre sonra tamamlandığını ve sendika ile  Ümran Boru  işverenin Şubat ayında anlaştığını söyleyen  işçiler, 80 işçinin sözleşmeden doğan 2000 bin lira civarındaki ücret farklarının gasp edildiğini ve kendilerine ödenmediğini söylediler.

SENDİKA İŞNİN ARKASINDA DURMADI

İşverenin geçmiş dönemde, işten atılan işçilerin toplu sözleşmeden kaynaklanan farklarını geri ödediğini dile getiren işçiler, yeni toplu sözleşme döneminde sendikanın çok pasif kaldığını söyleyerek işten atılan işçilerin sendika işveren işbirliği ile  kış ortasında mağdur edildiğini dile getirdiler.

40 İŞÇİ SÖZLEŞME FARKINDAN YARARLANDI.. 80 İŞÇİYE İSE...

2017 yılının Haziran ve Temmuz aylarında işe alınan 110 işçiden 80’nin işten atıldıkları için 5 aylık sözleşmeden doğan haklarını alamazken kendileri ile aynı dönede işe başlayan 40 işçinin bu farkları aldığını ve bunun adaletsiz bir uygulama olduğunu dile getirdiler.

FERAGATNAME TUZAĞI

İşten atılan işçilere ‘sizi yeniden işe alacağız’ vaadi ile Türk Metal sendikası ile işverenin ortaklaşa kararı ile feragatname tuzağı hazırladıklarını söyleyen işten atılan işçiler eğer hakları verilmezse konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getirdiler.

BAŞ TEMSİLCİ VE YARDIMCISI YANIMIZDA HİÇ DURMADI

2 yıldır sendikanın Ümran Boru’da baş temsilciliği yapan Kadir Erkek’in ve yardımcısının kendilerini yapayalnız bıraktığını dile getiren işçiler, işten atıldıkları 5 ocak tarihinde  bile kendileri ile helalleşmeyen baş temsilci Kadir Erkek ile haklı oldukları davada kendilerine sahip çıkmayan Türk Metal sendikası yöneticilerine, analarının ak sütü gibi helal paralarını ödemeyen işverene  haklarımızı helal etmiyoruz dediler.