Anılar , kavuşmalar , elvedalar , sevinçler , üzüntüler hepsi toz oldu…

Karadeniz Ereğli ilçesinde eski terminal binası yıkıldı, yeni terminal hizmete girdi...

Anılar , kavuşmalar , elvedalar , sevinçler , üzüntüler hepsi toz oldu…
10.03.2018 - 17:15
3744

 Karadeniz Ereğli'de 1979 yılında hizmete giren 14 peronluk terminal binasının yıkımına  başlandı. Ereğli belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ‘Kent Meydanı ve cami Projesi” olarak kullanılacak olan alanda yer alan terminalin yıkımını izledi.

Başkan Uysal, ''Güzel şehrimin tarihine hep birlikte tanıklık ediyoruz... Kdz.Ereğli'mizin gelecek vizyonu için önemli gördüğümüz Kent Meydanı, Katlı Otopark ve Cami projemize start verdik ve eski terminal bölgesinde ilk etap çalışmalarına başladık. Hayırlı uğurlu olsun.'' dedi.

YENİ TERMİNAL AÇILDI...

Ömerli Mahallesi mevkisinde yapımı tamamlanan yeni Atatürk Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin de açılışı gerçekleştirildi.

650 ARAÇLI 2 KATLI OTOPARK YAPILACAK

Belediye Başkan Yardımcıları ile birlikte eski terminal alanında başlayan çalışmaları yerinde takip eden Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kent Meydanı projesinin ilk adımını attıklarını belirterek; “Yıkılan yere daha güzel, kullanışlı, şehrimizin ihtiyacı olan sağlıklı bir alan yaratacağız. Bu alan iki katlı yaklaşık 650 aracın olduğu otopark olacak. Meydan olacak ve şehrimiz için sembol cami inşaatının da ilk aşaması böylelikle başlamış oldu. Fatih Sultan Mehmet’in güzel bir sözü var, “Hüner bir şehr bünyâd etmektir; Reâyâ kalbin âbâd etmektir. Önemli olan yıkmak, yapmak değil önemli olan şehrin ihtiyacı doğrultusunda daha güzel projelere imza atmaktır. Bugün burada gerçekten bir tarihe hep birlikte tanıklık ediyoruz. 1-2 gün sürecek işlemlerin ardından alan boş kalacak. Kent Meydanı katlı otopark projesi önümüzdeki hafta ihaleye çıkacağız. Bu sürece kadar yıkımı yapılan alan açık otopark alanı olarak kullanılacak"  dedi.

 
 “OTOBÜSLER İLÇE MERKEZİNE GİRİŞ YAPAMAYACAK”
 
 Kent Meydanı projesi kapsamında yapılacak iki katlı otopark ile ilçede trafik sorununun da ortadan kaldırmak istediklerini belirten Uysal, Ömerli'deki Ereğli Atatürk Şehirlerarası Otobüs terminaline (Belen Sanayi Sitesi karşısı) giriş ve çıkış yapan otobüslerin ilçe merkezine artık giremeyeceğini vurguladı. 
 
 TERMİNALE ULAŞIM HALK OTOBÜSLERİ VE TAKSİLER İLE SAĞLANACAK

İlçe merkezinden seyahat etmek isteyen vatandaşların Çilek Halk Otobüsleri veya taksiler ile otobüs terminaline ulaşımının sağlanacağını ifade eden Başkan Uysal, "Çilek Halk Otobüslerimiz, taksi duraklarımız var bu şekilde bir ulaşım planlıyoruz. Yeni terminal bölgesinden kalkacaklar (otobüsler) şehir içerisine girmeyecekler. Yolcu taşımacılığını halk otobüsleri ve taksiler yapacak. Onlarla da görüştük onlara da teşekkür ediyorum. Halkımızın yararına kararlar aldılar. Örneğin Kadıtarlası'ndan indiniz şehre, bir ücret ödediniz, ikinci bir ücret ödemeden terminale ulaşım bedava olacak. Elmatepe, Kışla güzergahlarında onlarla ilgili arkadaşlarımız çalışma sürdürüyor. Önerilerini getirsinler, iniş ve biniş konusunda bazı bir iki ana cep konulabilir" dedi.

 
 Kent Meydanı projesinin ilk etap çalışmaları ilçe halkı tarafından da yoğun ilgiyle takip ediliyor.