Yeni Torba Yasa Mecliste.. Hurda araca ÖTV indirimi, çeyiz ve konut hesabına destek

Yeni torba yasa tasarısının detayları belli oldu. Bu kapsamda 16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara, yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi geliyor. Çeyiz desteği için devlet katkısı oranının yüzde 20den 25e yükseltilerek azami katkının 5 liradan 7 bin 500 liraya, konut hesabında devlet katkısının ise 15 bin liradan 20 bin liraya, azami devlet katkısı oranının da yüzde 20den 25’e çıkarılacağı açıklandı.

Yeni Torba Yasa Mecliste.. Hurda araca ÖTV indirimi, çeyiz ve konut hesabına destek
2.02.2018 - 13:25
2237

 Son torba yasa içeriğinden vatandaşa müjde çıktı. Meclis'e sevk edilen yeni torba yasa muhtevasında yatırımı, üretimi ve istihdamı artıracak düzenlemeler bulunuyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın aktardığına göre torba tasarı kapsamında 16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara, yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi geliyor.

YENİ TORBA YASADA NE VAR?

Hurda Araç Teşviği ile ilgili düzenleme geçen yıl da gündeme gelmiş ve düzenlemenin detaylarını görüşmek için sektör temsilcileri Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Ankara’da bir toplantı yapmıştı. Toplantıda 20 yaşa kadar araçların hurdaya çıkarılması öngörülmüştü.

SON TORBA YASADA HURDA ARAÇ TEŞVİĞİ

Konu ile ilgili açıklama yapan Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök “Türkiye’de 22 milyon araç var ve bu araçların 16 milyonunu otomobil ve hafif ticari araçlar oluşturuyor. Torba yasa da 16 milyon aracın 3’te 1’ini kapsıyor. 2001 yılı ve öncesindeki araçlar daha çok çevreyi kirletiyor ve bu araçlar risk oluşturuyordu. Bu araçların ortadan kaldırılmasını istiyorduk. Bu açıdan olumlu bir gelişme” dedi.

Ayrıca Özkök, önemli olan bu araçların trafikten kaydının silinip tamamen parktan çekilebilmesini sağlamak. Bu yüzden bu teşvikin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YENİ TORBA YASADA ÇEYİZ HESABINA DESTEK

Ağbal ayrıca, çeyiz desteği için devlet katkısı oranının yüzde 20'den 25'e yükseltilerek azami katkının 5 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılacağını söyledi. 

BİR DESTEK DE KONUTA

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde konut hesabı uygulaması ile ilgili olarak, "İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlayacak yeni düzenleme üzerinde çalışıyoruz" demişti.

Şimşek, konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini ve bunun için harcamaların önceden tasarruf edilerek karşılanmasını amaçlayan "konut hesabı"nın 2016 yılında uygulamaya konulduğunu hatırlatarak sistemde devlet katkısının azami 15 bin lira olduğuna dikkati çekmişti.

Bu açıklamaların ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal da bugün "Konut hesabında devlet katkısı 15 bin liradan 20 bin liraya, azami devlet katkısı oranı yüzde 20'den 25’e çıkarılıyor" dedi.

KONUT DESTEK HESABI NEDİR, NASIL YARARLANILIR?

Konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut satın almaları için oluşturdukları birikimlerine şimdiye kadar yüzde 20'ye varan oranda devlet katkısı sağlanırken, söz konusu katkı 15 bin lirayı geçemiyordu. Eğer yeni yasa Meclis'te kabul eilirse bu rakam 20 bine, oran da yüzde 25'e çıkacak.

Peki konut hesabı nedir, nasıl yararlanılır?

Tamamı kendisine ait bir konutu bulunmayan Türk vatandaşları bankalara türk Lirası cinsinden konut hesabı açtırarak devlet desteğinden yararlanabiliyor.

Konut hesabı açtıran kişi açılış tarihinde hesaba 30 bin TL'ye kadar para yatırabilir.

Konut hesabı açtıran kişiler tercihlerine göre isterlerse ayda bir, isterlerse de üç ayda bir hesaba ödeme yapabiliyor. Söz konusu ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 250, en fazla 2.500 TL, üç aylık ödeme yapanlar için de en az 750, en fazla 7.500 TL yatırabiliyor.

Konut hesabına aylık ödeme yapmayı tercih eden bir kişinin bir yıl içerisinde üçten fazla kez, üç aylık ödeme yapmayı tercih eden kişinin ise bir yıl içerisinde birden fazla kez hesaba ödeme yapmaması halinde bu kişilere devlet katkısı ödenmiyor. Bu durumlarda açılan hesap, konut hesabı statüsünden çıkartılıyor.

Konut hesabı katılımcısı hesapta biriken parayı bir yıl içerisinde en fazla iki kez çekebiliyor.

Konut hesabına 36 ila 47 ay arasında para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 15'ini 13 bin TL'yi geçmemek üzere, 48 ila 59 ay para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 18'ini 14 bin TL'yi geçmemek üzere ve 60 ay ve üzerinde para yatıranlar ise hesaptaki paranın yüzde 20'sini 15 bin TL'yi geçmemek üzere destek olarak alabiliyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız