Akçakoca Melengüççeği tatlısı, Düzce Acıkası ve Köftesi...

Akçakoca Melengüççeği tatlısı,  Düzce Acıkası ve Köftesi...
21.01.2018 - 11:42
1740

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Coğrafi İşaretlerde Amblem kullanımı zorunluluğunun 10 Ocak 2018 tarihi itibariyle başladığını açıladı. Coğrafi İşaretli ürünleri üretenler, satış veya pazarlamasını yapanlar, bundan sonra ürün veya ambalaj üzerinde ürünün tescilli olduğunun anlaşılmasını sağlayacak olan amblemi de kullanmak zorundalar.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Coğrafi İşaretlerde Amblem kullanımı zorunluluğu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Finike Portakalı gibi coğrafi işaret almış ürünlerde amblemin portakalın taşındığı kasaların üzerinde görünür şekilde uygulanabileceğini söyleyen Bakan Özlü, amblemin ürünlere tek tek yapıştırılması maliyet doğuracaksa, ürünün kalitesini bozacaksa veya boyutu açısından teknik olarak mümkün değilse, ambalajı veya çoklu ambalaj paketleri üzerine de uygulanabileceğini bildirdi.

Amblemin, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığı durumlarda ise işletmede kolayca görülebilecek şekilde kullanılması gerektiğini kaydeden Bakan Özlü, Konya Etli Ekmeğinden örnek vererek  coğrafi işaretin menüde, tabelada, vitrinde, duvarda kullanılabileceğini belirtti.

Bakan Özlü’nün açıklamasına göre , Amblem, coğrafi işaretli veya geleneksel ürün adını kullananlar tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinden temin edilerek, yönetmelikte belirtilen esaslara uygun bir şekilde kullanılacak.

Özlü uygulama ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “ Bu uygulama ile tescil sistemi daha da güçlendirilmiş oldu. Sistemin daha güçlü olması ise ülkemizin ve yöresel değerlerimizin markalaşmasına, uluslararası tanınan ve aranan markalar oluşturmamıza, ürünlerin kaynaklandığı bölgelerimizin bilinirliğinin artmasına, turizmine ve dolayısıyla kalkınmasına katkı sağlayacak, ekonomimize katma değer olarak yansıyacaktır. Coğrafi İşaretli ürün üreticilerini taklitçiliğe karşı koruyan uygulama aynı zamanda tüketicilerin de bu amblemi taşıyan ürünleri, tescilli olduğunu bilerek, tereddütsüz, kalitesine ve kaynağına güvenerek satın almalarına hizmet edecek. Mevcut durumda 315 tescilli coğrafi işaretimizin yanı sıra inceleme işlemleri devam eden 385 başvurumuz var.” İfadelerini kullandı.

Akçakoca Melengüççeği tatlısı Düzce Acıkası ve Düzce Köftesi’nin coğrafi işaretlerinin geçtiğimiz günlerde alındığı bilinirken, Bakan Özlü’nün açıklamasına göre, bu üç ürünün gıda ürünü olması dolayısıyla coğrafi işaretleri menüde, tabelada, vitrinde veya duvarda kullanılacak.

Düzce’de üç ürünün coğrafi işaretleri alınırken, Düzce elma sirkesi, Fındıklı tahin helvası, Kestane Balı, Akçakoca Mancarlı Pidesi ve Akçakoca Sarı Fındığı için ise değerlendirme çalışması olduğu açıklanmıştı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız