Kamudan ihraç edilenler dikkat! Ve başladı

Kamudan ihraç edilenler dikkat! Ve başladı
1.11.2017 - 16:43
1346

 Olağanüstü hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu raportörlerince, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenlere ilişkin başvuru dosyaları ön incelemeye alındı.

 Resmi Gazete'de yayımlanan 685  sayılı KHK ile kurulan ve 22 Mayıs'ta göreve başlayan OHALİşlemleri İnceleme  Komisyonu'na, bugüne kadar 102 bin 174 başvuru yapıldı.  Kamudan ihraç edilenleri de kapsayan ve 27 Ağustos'ta Resmi Gazete'de  yayımlanan 693 sayılı KHK ile yapılan işlemlerle ilgili de komisyona müracaat  için tanınan 60 günlük süre 23 Ekim'de sona erdi. Böylece, şu ana kadar  yayımlanan KHK'larla gerçekleştirilen işlemlere yönelik başvuru süreci  tamamlandı. Komisyon, meslekten ihraçlar, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli  güvenlik personelinin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurumlar ile kuruluşlara  yönelik işlemlerle ilgili yapılan başvuruların bazılarında ön inceleme sürecine  geçti.

BU AY SONUCA VARILACAK

Evrak eksikliği bulunmayan, ihraçlara ilişkin kurumlardan gönderilen  belgeleri tamamlanan başvuru dosyaları, tetkik hakimi ve müfettişlerden oluşan  raportörlere gönderildi. Raportörler, dosyalar üzerinde başvuruların komisyonun görev alanına  girip girmediği, zamanında başvuru yapılıp yapılmadığı gibi konularda ön  değerlendirmelerini yapmaya başladı. Ön incelemeleri tamamlanan başvuru  dosyaları, karar verilmek üzere komisyona sevk edilecek. OHAL Komisyonu, bu ay itibarıyla dosyalar üzerinden kararlar vermeyi  planlıyor.

NASIL KARAR VERECEK?

Komisyonda başvuru dosyaları, ilk olarak tasnif işleminden  geçiriliyor. Başvurucuların valilikler aracılığıyla gelen dosyalarındaki  formları, dilekçeleri ve ekledikleri diğer evraklar, ön incelemeye alınıyor. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle  ihraç edilenlerle ilgili dosyalara, arasında örgütün şifreli haberleşme programı  ByLock'a yönelik olanların da bulunduğu örgüt irtibatını gösteren belgeler de ekleniyor.

Komisyon, dosyalar üzerinden incelemelerini yaparken ihtiyaç duyulan her türlü bilgiyi ilgili kurumlardan isteyebiliyor. Tüm incelemelerin tamamlanmasının ardından dosyalar, komisyonda  gündeme alınacak, başvurunun reddi ya da kabulüne karar verilecek. Karar yeter  sayısı dört olan komisyonda, üyeler çekimser oy kullanamayacak.  Meslekten ihraca dair başvurusu kabul edilen müracaatçının dosyası,  Devlet Personel Başkanlığına gönderilecek. Daha sonra ilgili kişinin 15 gün  içerisinde statülerine uygun kadro ve pozisyonlara ataması yapılacak.

 OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun ret kararlarına karşı yargı yolu  açık olacak. Kararlara ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından  yetkilendirilen idare mahkemelerine dava açılabilecek.