TMO’nun Alım Kararına FİSKOBİRLİK’den Eleştiri Geldi

TMO’nun Alım Kararına FİSKOBİRLİK’den Eleştiri Geldi
19.08.2017 - 10:09
1439

 TMO’nun Fındık piyasasında yer alacağını bildirmesinden sonra bir çok kesimden fiyat hakkında eleştiriler yükseliyor. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar ise TMO’nun piyasada bulunmasını memnuniyetle karşıladıklarını fakat TMO’nun fiyat açısından önemli bir mesaj veremediğini bildirdi.

Bayraktar, “Kamuoyuna çok güçlü bir mesaj verilebildiğini düşünmüyorum ama TMO’nun öyle ya da böyle fındık alımı için piyasada olması iyidir” dedi.

TMO, 2017 ürünü Giresun kalite fındık için 10,5 lira, levant kalite fındık için 10 lira fiyatla alım yapacağını kamuoyuna bildirdi fakat henüz alım politikasını açıklamadı.

ALIM YAPMAK MEVCUT SORUNU ÇÖZMEZ

Ofisin piyasada olmasının fındık ve fındık üreticisi için önemli olduğunu ancak kurumun alım yapmasının mevcut sorunları çözmeyeceğini dile getiren Bayraktar, “TMO bugün piyasaya girdi. Bakanlar Kurulu kararı yok, Bakanlık kendi inisiyatifiyle giriyor. Kamuoyuna çok güçlü bir mesaj verilebildiğini düşünmüyorum ama TMO’nun öyle ya da böyle fındık alımı için piyasada olması iyidir.” diye konuştu.

ALIMLAR FİSKOBİRLİK ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞMELİ

Bayraktar, yıllardır devletin fındık piyasasında olması gerektiğini savunduklarını belirterek, müdahale alımlarının da köklü geçmişe sahip FİSKOBİRLİK üzerinden gerçekleştirmesi gerektiğini savundu.

“FİSKOBİRLİK gibi kurum varken, tüm bölgede konuşlanmış bir kurum varken, tecrübesi vesaire bunlar varken başka bir kurumla fındık alımına yönelmek hem üretici hem fındık hem hazine hem de maliyetler açısından rantabl değil.” diyen Bayraktar, rantabl olanın, birlik üzerinden fındık alımı olduğunu söyledi.

BİRLİK TEK BAŞINA PİYASADA BELİRLEYİCİ OLAMAZ

Bayraktar, FİSKOBİRLİK’in imkanları ölçüsünde bir şeyler yapmaya çalıştığını kaydederek, “Üretici güçlü desteklerse de yapmaya devam edecek ancak birlik tek başına piyasada belirleyici olamaz. Dünyada hiçbir kurum devlet desteği olmadan bunu yapamaz. Ticaret yapan hiçbir kurum bunu yapamaz. Piyasaya müdahalenin muhatabı devlettir, geçmişte de FİSKOBİRLİK devlet desteğiyle bunu yapmıştır.” diye konuştu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız