Düzce’de rekolte çalışmaları bakanlığa gönderildi...

Düzce’de rekolte çalışmaları bakanlığa gönderildi...
25.07.2017 - 08:42
2114

Haziran ayı faaliyetlerini açıklayan Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Düzce ve ilçelerde yapılan rekolte tahmin çalışmalarının tamamlandığını ve ilimizi  saran Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı mücadeleye başlandığını bildirdi.

Düzce’de çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen Amerikan beyaz kelebeğinin neden olduğu tehdidi gündeme getirdiğimiz haberi ardından zararlının etkilerini yok etmek için düğmeye basıldı. Düzce’yi saran tehdidin fındık bahçelerinde ve meyve ağaçlarındaki olumsuz etkisini ortadan kaldırılmasına yönelik Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü harekete geçti.

 İLAÇLI MÜCADELEYE BAŞLANDI

Başta dut olmak üzere, söğüt, çınar, akçaağaç, fındık ve çok sayıdaki bitki türü ile beslenen Amerikan Beyaz Kelebeğinin 1. dölüne karşı ilaçlı mücadeleye başlandı. Müdürlük, zararlının sayısındaki gözle görülür artışı üzerine üreticileri mücadelede yalnız bırakmamak için ilaç dağıtımı yapıldığını belirtti.

FINDIKTA KÜLLEME İLE MÜCADELE

Öte yandan Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, 2017 yılı Haziran ayı içerisinde yapılan faaliyetlere ilişkin yaptığı açıklamada, fındıkta külleme hastalığı ile mücadele kapsamında, tüm ilçelerde 133 üreticiye bilgilendirme yapılarak, 344 liflet dağıtıldığını ifade etti.

 6 GIDA İŞLETMESİNE 48 BİN 164 TL İDARİ PARA CEZASI

 İl genelinde faaliyet gösteren gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 416, yem satışı yapan işyerlerinde 13 olmak üzere toplam 429 adet denetim yapıldığını aktaran Kabaoğlu, Haziran ayı içerisinde 6 gıda işletmesine mevzuata aykırılıktan 48 bin 164 TL idari para cezası uygulandığını kaydetti.

FINDIK REKOLTE TAHMİNİ İÇİN SAYIM YAPILDI

Kabaoğlu, 2017 yılı fındık rekolte tahmini için çotanak sayımının yapılarak çıkan sonucun bakanlığına gönderildiğini açıkladı. Bakanlar kurulunda yapılan değişiklik nedeniyle 2017 rekolte açıklamasının önümüzdeki günlerde yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız