Başaran: Külleme hastalığı için seferberlik ilan edilmeli

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran,Tarım Bakanlığının külleme hastalığı konusunda seferberlik ilan etmesi gerektiğini söyledi. Başaran ayrıca, TMO’nun yeni fındık sezonu için yol haritasını açıklaması gerektiğinin altını çizdi…

 Başaran: Külleme hastalığı için seferberlik ilan edilmeli
13.06.2017 - 09:19
1404

 

 AÇIKLAMAYI BAKANLIK YAPMALI

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, yaptığı özel açıklamasında,2017 yılı Fındık rekoltesi çalışmasında kesinlikle bir spekülasyon olmaması için bakanlık ve TUİK tarafından açıklaması yapılması gerektiğini belirterek’’Biz Ziraat Odaları olarak rekolte açıklamasını herkesin kafasına göre yapmasına karşıyız. Bu nedenle Fındık rekoltesini Bakanlık açıklamalıdır “ dedi.

KÜLLEME HASTALIĞI İÇİN  SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ

Bakanlığın ssferberlik ilan etmesini isteyen Başaran, “  Ayrıca Rekolte konusundan ziyade asıl önemli olan Tarım Bakanlığımız Olağan Üstü durum  Fındıktaki Külleme konusunda seferberlik ilan etmelidir. Çünkü mevcut fındıkların hepsi etkilenmiş durumdadır.Rekolte ne olursa olsun en az yüzde 50 etkilenmiştir.Tüm ekipler bakanlık ve kuruluşlar sahaya inip seferberlik ilan etmesi gerekmektedir.Rekolte tartışmalarını bırakıp bu hastalıkla ilgili mücadeleye hemen başlamamız lazım,Bakanlık bu konuda hemen ilaç konusunda faaliyette bulunması gerekiyor’’dedi.

TMO MUTLAKA YENİ YOL HARİTASINI AÇIKLAMALI

Başaran, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Fındık alımına ilişkin yaptığı açıklamada’’Bizler TMO’nun piyasa girmesiyle ilgili 4 gözle beklenen bir durumdur demiştik. Üreticinin umudu olan bir kurumdur. Fındık alacağım dedi. Alkışlıyoruz, Devletin Fındık üreticisine sahip çıkmasını bekliyorduk zaten, ancak 2016 yılında yaptığı fiyat açıklamasında zaten piyasada fındık yokken açıklamıştı ve hatta fiyatı düşük tutmuştu. Ne kadar fındık aldığını da bilmiyoruz.Ancak 2017 yılında ise TMO’nun yol haritasını üretici ile paylaşması lazım, ne kadar fındık alacak, kaç liradan alacak,kaç tane alım noktasından alacak, sadece bir depoyla mı hitap edecek,yoğun üretim alanlarında ilave depolarla mı girecek, bunların hepsi üreticiyi düşündürüyor.Üretici kaygılı durumda.Bir an evvel TMO yol haritasını açıklamasını biz üreticiler olarak bekliyoruz’’dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız