Eski sanayi taşınacak...

Eski sanayi taşınacak...
11.05.2017 - 10:39
1588

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Faruk Özlü, Geçmiş dönemlerde kurulup kent girişlerinde kalan sanayi sitelerinin hizmet ve fonksiyon açısından yeterli olmadığını, aynı zamanda çevrede görsel olarak uygun bulunmadığını söyleyerek taşınacaklarını bildirdi, 2017 yılında sanayi siteleri taşınacak iller arasında Düzce’yi de saydı.

Kent içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması

Özlü şehir içinde kalan sanayi siteleri ile ilgili de açıklama yaptı. Düzce’deki eski sanayi sitesinin de 2017 içinde kaldırılacağını söyleyen Özlü’nün sözleri, kentsel dönüşüme alınan ancak henüz bir çalışma başlamayan sanayi sitesinin kalan 7 ayda taşınıp taşınamayacağı akıllara getirdi.

Geçmiş dönemlerde kurulup kent girişlerinde kalan sanayi sitelerinin hizmet ve fonksiyon açısından yeterli olmadığını, aynı zamanda çevrede görsel olarak uygun bulunmadığına vurgu yapan Bakan Özlü, “Bunları şehrin makul mesafe dışında temiz pırıl pırıl bir alana taşınmak istiyoruz. Bunu zorunlu yapmayacağız. Anlaşarak yapacağız. Mülk sahipleri, belediyeler ve özel idareler ile anlaşacağız. Bakanlığımız burada bir koordinasyon görevi yürütecek. Anlaşarak, uzlaşarak, sanayi sitelerimizi taşıyacağız. Bunların ortalama büyüklükleri 100 metrekaredir. Artık günümüz şartlarında 50, 100 metrekare sanayi sitesindeki dükkanların yeterli olmadığı açık. Bunları 300 metrekare ve üstü ihtiyaca göre yerlere taşıyacağız” açıklamasında bulundu.

Özlü, yapılan çalışmalar sonucunda ilk etapta taşınması öngörülen sanayi sitesi sayısının 135, iş yeri sayısının ise 63 bin 649 olduğunu söyledi. Özlü, bu alanların toplam taşınma maliyetinin ise yaklaşık 19 milyar lira olduğunu, 2017 yılında taşınmaya başlanacak sanayi sitesi sayısının 2 milyar 976 milyon TL maliyet ile 8 adet olacağını belirtti. 2017 yılı içerisinde taşınmasına başlanacak sanayi sitelerine ilişkin Özlü, “Bu yıl içinde ilk etapta taşınmasına başlayacağımız sanayi sitesi 8 adet. Bunlar; Isparta, Malatya, Düzce, Rize, Konya, Uşak, Elazığ, Samsun” bilgisini paylaştı. Bakan Özlü, söz konusu taşınma işlemlerinde ise gönüllülüğün esas olduğuna dikkat çekti.

Modern sanayi sitelerine kredi desteği

Özlü, yapılacak sanayi sitelerinin mülkiyetinin edinilmesi masrafları, altyapı ve üstyapı yatırımları ile mühendislik hizmetlerinin tamamının kredi ile destekleneceğini belirterek, “Bizim verdiğimiz krediler çok makul kredilerdir. Yüzde 1 ile yüzde 3 arası faizi vardır. 13 yıl vadelidir. İlk 3 yıl ise geri ödemesizdir. Dolayısıyla bu şekilde sanayi sitelerimizin taşınmasını koordine edip, destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız