Bize Sahip Çıkmayan Hükümete Biz de Referandumda Sahip Çıkmayacağız

Bize Sahip Çıkmayan Hükümete Biz de Referandumda Sahip Çıkmayacağız
4.03.2017 - 11:26
3386

Fındık fiyatlarının düşmesine ateş püsküren üretici hükümete veryansın etti. Henüz fındığını satmamış yüzlerce üretici fiyatların artmasını beklerken fındığın 10 liranın altına düşmesi beklentiler arasında yoktu. Üretici, hükümetin, Cumhurbaşkanı’nın talimatını ciddiye almadığını düşünüyor. Devletin fındık...

Fındık fiyatlarının düşmesine ateş püsküren üretici hükümete veryansın etti. Henüz fındığını satmamış yüzlerce üretici fiyatların artmasını beklerken fındığın 10 liranın altına düşmesi beklentiler arasında yoktu. Üretici, hükümetin, Cumhurbaşkanı’nın talimatını ciddiye almadığını düşünüyor. Devletin fındık sektörüne girip kontrolleri eline almasını bekleyen üretici fiyatlardan muzdarip. Devletin müdahalesini dört gözle bekliyor.

Fındık üreticileri düşen fındık fiyatlarından yakındı. Devletin fındığa müdahale etmesi gerektiğini belirten üreticiler, fındık fiyatının 13 ila 14 lira arasında olması gerektiğini vurguladı. Fındık üreticisi Muzaffer Şenel ise, “Bize sahip çıkmayan hükümete biz de referandumda sahip çıkmayacağız.” dedi.

Ocak ayının son haftasında çıkışa geçen ve 11 liraya kadar yükselen fındık fiyatları, bir ayda 1,5 lira gerileyerek 9 lira 50 kuruştan işlem görmeye başladı. Düşen fındık fiyatları karşısında hayal kırıklığına uğrayan fındık üreticileri hükümete seslendi. Üreticiler, devletin fındığa müdahale etmesi gerektiğini ifade ederek fındık fiyatının 13 ila 14 lira arasında olması gerektiğini söyledi.

Fındık üreticisi İsmail Subaşıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatını hükümetin ciddiye almadığını ileri sürdü. Subaşıoğlu, “Fındık fiyatlarının düşmesi karşısında hükümetin hiçbir şey yapmaması hayret verici bir iştir. Toprak Mahsulleri Ofisine emir verip fındık alımı yapmalıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bile devreye girdi ama nedense hükümet işi ciddi olarak ele almadı. Sonunda da göz göre göre fiyatlar 10 liranın altına düştü. Bir kilo mezgit balığı 15-20 lira, 1 kilo fındık 9,5 liraya satılıyor. Oldu mu şimdi.” diye konuştu.

DEVLET NEREDE?

Bir diğer fındık üreticisi Kadir Carlı ise, “Artık anlaşıldı ki, fındığa hükümet desteği şart oldu. Bir kilo fındığın gerçek değeri en az 13-14 lira olmalı. Bunun altındaki fiyatlar, üreticinin mağduriyeti demektir. 10 liranın altında fındık olur mu? Hani devlet nerede, neden üreticiye sahip çıkılmıyor?” ifadelerinde bulundu.

Muzaffer Şenel de, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumdan örnek vererek, “Ben fındığımı, artacak diye satmadım. Fiyatların 20 liraya kadar çıkacağı söylendi. Onlara inandık. Ama bugün fındık 10 liranın altına düştü. Bugün satsam masrafımı bile karşılayamam. Bence fındığa hükümet sahip çıkmalıydı. Çıkmadı. Artık şu anlaşıldı ki, bu hükümet üreticinin değil, ihracatçıların yanında yer alıyor. Bize sahip çıkmayan hükümete biz de referandumda sahip çıkmayacağız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Fındık TV

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Fındık üreticisi
  Fındık üreticisi
  3.04.2021 18:41

  20 iken niye satmadiniz findigi böyle zihniyete ne yapsalar beğenmezler 20 olsa 30 beklersiniz biz eskiden 2 tl fındık sattık inadina EVET

 • Fakir Vatandaş
  Fakir Vatandaş
  3.04.2021 18:41

  14-15 TL çıkmış idi niye satmadiniz tabii tamahkarlik yaptınız insan aç gözlü varlık 20-22 TL iken yok 30 olsun diyordunuz peki daha önce destekleme alıyor muydunuz bu hükümet vermeye başladı ama insan oğlu nankör fındık olan beklesin bu gidişle 7-8 kadar inecektir demedi demeyin ben 10,5 dan verdim Allah bereket versin

 • Ahmet
  Ahmet
  3.04.2021 18:41

  Fındığın fiyatı iyi olunca mı evet diyeceksiniz burda söz konusu vatan siz cebinizi mi düşünüyorsunuz

 • Akçakocalı bir vatandaş
  Akçakocalı bir vatandaş
  3.04.2021 18:41

  Fındık fiyatları diğer birçok tarım ürününe göre karın doyurur durumda. Pancar buğday arpa üreticisi 0,60 kuruşa ürün satıyor onlar ne yapsın... fındık fiyatı 14 iken neden satmadınız..madem gerçek değeri 14dü 20-25 olmasını neden beklediniz. 25 olsa 30 olmasını bekleyecekler var. Aza kanaat etmeyen çoğu bulamazmış.. ben üretici değilim..bu fiyatlar karşısında tüketici de olmak niyetinde değilim.. temennim fındığın gerçek değeri neyse hep o fiyatlardan işlem görmesi.. ne eksik. . Ne de fazla...

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız