Fındığı 9 liradan alıp 40 liraya satıyorlar

 Fındığı 9  liradan alıp 40 liraya satıyorlar
2.03.2017 - 14:19
1953

Fındık üzerinden birileri haksız kazanmaya devam ediyor. Dün 9 lira 25 kuruşa gerileyen fındıkta marketlerdeki fiyatını görenler aradaki fiyat farkına isyan ediyor. Üreticiden 9,25 liraya alınan fındık, marketlerde kabuklu 40, iç olarak 80 liraya satılıyor.

Fındık üzerinden birileri haksız kazanmaya devam ediyor. Dün 9 lira 50 kuruşa gerileyen fındıkta marketlerdeki fiyatını görenler aradaki fiyat farkına isyan ediyor. Üreticiden 9,25 liraya alınan fındık, marketlerde kabuklu 40, iç olarak 80 liraya satılıyor.

Fındık fiyatlarında şok yaşanmaya devam ediyor. Bugün Düzce Ticaret Borsası başta olmak üzere 9 lira 25 kuruştan işlem görürken, marketlerde ise inanılmaz fiyatlarla satılıyor.

Üretici, binbir zahmet ve emekle topladığı fındığını bu sene ortalama 10 ila 11 lira arasında satarken, marketlerde kabuklu fındığın kilosu 40 liraya yakın fiyatlardan satılıyor. Bu aradaki fiyat farkının ise tam dört katı anlamına geliyor.

İç fındıkta ise 90 gramı 7 liraya satılan fındıkta kilosu 77 liraya satılıyor. Bu fiyat bazen 90 liraya kadar çıkarken, marketlerdeki bu fiyatı gören Karadenizli üreticiler aradaki korkunç fiyat farkını ortaya koyan fotoğrafları sosyal medyadan paylaşmaya devam ediyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dikkat çektiği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e gereken müdahaleyi yapma talimatı vermesine rağmen şuana kadar fındıktaki bu korkunç fiyat farkına her hangi bir girişim olmadı.

Akıllarda ise bu sezon Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre sadece 426 bin ton rekolte beklendiği fındıkta 600 yada 700 bin ton fındık olursa fiyatın kaç liraya kadar düşeceği sorusu kalmış durumda.

Bu sene üreticinin en az 15 lira fiyat beklediği fındıkta yaşanan büyük fiyat düşüşü sadece milyonlarca üreticiyi mağdur etmedi. Ekonomisini büyük oranda fındıktan oluşturan Düzce ve diğer Karadeniz illerinin ekonomisi ve esnafını mağdur etmiş durumda. Şimdi herkes bu fiyatın daha ne kadar düşeceğini endişeyle izlemeye başlarken, devletten müdahale geleceği umudu da yok denecek kadar azalmış durumda.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız