Fıkra değil gerçek! Kara yollarından skandal uygulama

Düzce Ankara istikameti D-100 Üçköprü mevkisine karayolları tarafından yaptırılan ancak, yerleşim yerine uzak olduğu için günde birkaç vatandaşın kullandığı üstgeçit, milli kaynaklarımızın karayolları tarafından nasıl çarçur edildiğini bir belgesi olarak ortada duruyor.

Fıkra değil gerçek! Kara yollarından skandal uygulama
21.02.2017 - 17:15
2498

 Düzce Ankara istikameti D-100 üzerinde karayollarının duble yol çalışması sonrası yaptığı ‘akıllı kavşaklar’ ve üst geçitler vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor. Yöre halkı, yerel bürokratlar ile bölge siyasetçilerinin ısrarı sonrası karayollarının Türkiye’nin bir çok ilinde yaptığı Karadeniz fıkralarına taş çıkartan üstgeçit uygulamasının bir benzeri Düzce’nin Üçköprü mevkisine yapıldı. Alelacele yapılan ve son derece kullanışsız üstgeçitten  günde sadece bir kaç vatandaş yararlanıyor.

Kara Yolları Yöre Halkı İle Dalga Geçiyor

Tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan yöre halkının günlük yaşamı hiç hesaba katılmadan yapılan duble yol çalışması nedeniyle bir çok ölümlü ve yaralanmalı kazaların yaşandığı D-100 karayolu Üçköprü köyünde yaşayan vatandaşların yaptıkları bir dizi eylem sonrası yapılan üstgeçit ise Üçköprü halkı ile dalga geçilir nitelikte..

Milli Servet Çöpe Atıldı

Köy merkezine 500 metre uzaklıkta bulunan Ankara ve Bolu istikametine Akçakoca, Alaplı, Ereğli ve Zonguldak istikametine giden ve gelen  araçların kullandığı Kuzey Çevre Yolunun D-100 karayoluna katılımını sağlayan kavşağın tam yanına yapılan ve günde 3-5 kişinin kullandığı üst geçit karayollarının savurganca yaptığı ölü yatırımlardan biri olarak gösteriliyor.

Yerleşim yerine çok uzak

Köy merkezine yapılması gereken üst geçidin neden 500 metre ileriye ve neden yerleşim yerine uzak olduğuna akıl sır erdiremeyen köy halkı, üstgeçidin yasak savmak için yapıldığını belirtiyor. Yaklaşık 4 yıl önce yapılan üst geçidin karayollarının doğru konumlandırmaması nedeni ile vatandaşları karayolu üzerinde dolandırıyor.

Tarlalarımıza geçemiyoruz

Üstgeçidin kullanılmadığı gibi vatandaşlar kimi zaman karayolu üzerinden ve orta refüj üzerinden gidecekleri yere gitmeye çalışıyor. Karayolları tarafından yapılan trajikomik üst geçidin bir tarafı Şafak mahallesine bakarken üst geçidi kullanmak isteyenler kendilerini bir anda döner kavşağın ortasında bulunan arazini içinde buluyor.

Kimi kime şikayet edelim

Oldukça tepkili olana Üçköprülü vatandaşlar, “Bunu buraya koyan sorgulamamışsa, bunun projesini çizen bizi düşünmeden yapmışsa  biz ne söyleyelim. Kimi kime şikayet edelim. Onlar kendilerine yakıştırıp bunu buraya koymuşlarsa diyecek bir şey yok. Buraya üstgeçit gerekliydi, burada çok canlar yandı ama bizim hiçbir fikrimiz alınmadan yapılan bu üstgeçidin bize hiçbir faydası yok” diye tepki gösterdiler.

Bir çok eyleme sahne olmuştu

Eylemlere sahne olan Üçköprü de bilinçsizce yapılan üstgeçidin ve yöre halkının sıkıntılarının giderilmeyeceği açıkça ortada. Yapılan yanlış konumlandırmanın ise ne zaman giderileceği ise merak ediliyor.

Haber: İsa KELEŞ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız