Düzce Ovası Resmen Koruma Altında

Bazı ovaların büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesi ile ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Düzce ovası resmen koruma altına alındı.

Düzce Ovası Resmen Koruma Altında
25.01.2017 - 10:24
2208

 Düzce Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Düzce ovasının 21 Ocak 2017’de yayınlanan resmi gazetenin mükerrer gazetesinde resmen koruma altına alındığı belirtildi. Yapılan yazılı açıklamada: “Bazı ovaların büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 21/11/2016 tarihli ve 12636 sayılı yazısı üzerine, 03/07/2005 tarihli ve 5403 sayılı Kanunun 14 ncü maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 12/12/2016 tarihinde kararlaştırılmış ve 21 Ocak 2017 tarih 29955 Mükerrer sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği, ülke genelindeki 141 ova büyük ova koruma alanı olarak belirlenmiştir.Ovaların sınırları içerisinde yer alan onaylı planlı alanlar ile Kararın yayımı tarihi itibariyle ilgili mevzuatı uyarınca tarım dışı kullanma izni verilmiş olan alanlar bu uygulamanın dışındadır.Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu 31.10.2016 tarihinde İl Toprak Koruma Kurulunca alınan kararın Bakanlıkça uygun bulunarak Bakanlar Kurulunca resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, Düzce ovasının alınan karar doğrultusunda tarım ve hayvancılık faaliyetleri için herkes tarafından korunması gerektiği ve gelecek nesillerimizin gıda güvenliği için bu ovaların stratejik bir öneme sahip olduğunu söyleyerek, bu kararın Düzce’mize, ülkemize ve tüm insanlık için hayırlı olmasını diledi.

Haber: Enes Bektaş

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız