Üretici Devletin Müdahalesini Bekliyor

 Üretici Devletin Müdahalesini Bekliyor
24.01.2017 - 09:43
1968

2016 fındık sezonunu büyük hayal kırıklığı ile kapatan fındık üreticileri, yeni sezonda devletin fındığa müdahale alımında bulunmasını istiyor. Son günlerde fındıkta yaşanan artışla üreticilerin yüzü güldü ancak devletin müdahalesiyle güvende hissetmek istedikleri aşikar.

Üreticiler gözlerini, geçen haftayı 75 kuruşluk artışla 11 liradan kapatan Ticaret Borsalarına çevirdi. Sezon başından bu yana fındık fiyatlarının 15 lira seviyelerinde olmasını bekleyen fındık üreticileri, fiyatların bu hafta da artış içerisinde olmasını umut ediyor.  Bir nebze de olsa geçen haftaki artışla yüzü gülen fındık üreticileri, fiyatların istenilen seviyeye çıkmaması üzerine devletin müdahale alımında bulunmasını istedi.

TMO DEVREYE GİRMELİ

Fındık üreticisi Adnan Şensoy, “Bu günlerde fındık fiyatlarındaki kıpırdanmanın gelecek için umut vereceğini sanmıyorum. Esas olan, köklü tedbirlerin alınmasıdır. Örneğin TMO’nun devreye sokulması gerekir. Ancak fiyatlar bu sayede yükselebilir.” dedi.

FİSKOBİRLİK İŞLER HALE GETİRİLSİN

Fındık üreticisi Fahrettin Tuncer, FİSKOBİRLİK’in işler hale getirilmesini isteyerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, fındıkla ilgili konuşmuş. Zaten O konuşunca ya fiyatlar yükselir ya da düşer. Sadece fındıkla ilgili değil, hemen her konuda onun konuşmaları olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Fındıkta da böyle olacak. Birazcık fiyat artışı önemli değildir. Bence Fiskobirlik’i işler hale getirmek en iyi çare olacaktır.” diye konuştu.

PLANLAR ALTÜST OLDU

Fındık üreticisi Muzaffer Şenel, “Bu sezon fındık üreticisi umduğunu bulamadı. Bundan sonra da bulacağını sanmıyorum. Fiyatın bu sezon en az 15 lira olması gerekirdi. Olmayınca üreticinin tüm planları alt-üst oldu.” ifadelerinde bulundu.

Fındık üreticisi Remzi İmamoğlu, “Ben bu yıl fındığımı 14 liradan sattım. 2015 fındığını tüccara emanete bırakmıştım, hâlâ fiyatını kesmiş değilim. İki yıldır bekliyorum. Zararım büyük, fiyatlar 12 liraya çıksa hemen satacağım. Bu günlerde fiyatlar artıyor, bakalım ne kadar sürecek?” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • KARADENIZ
  KARADENIZ
  3.04.2021 18:41

  lutfen findik haberi yapmayiniz siz haber yaptikca findik düsüyor

 • Yusuf karacan
  Yusuf karacan
  3.04.2021 18:41

  FİSKOBİRLİK MÜDAHALE ALIMINA ACİLEN GİRMELİ ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA MUTLAKA FİSKOBİRLİK FAAL OLARAK SAHADA OLMALI

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız