Erdoğan: Bu bir rejim değil, sistem değişikliğidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partili Cumhurbaşkanı konusuna halkın sıcak baktığını belirterek, “Bu bir sistem değişikliğidir, rejim değildir” dedi.

Erdoğan: Bu bir rejim değil, sistem değişikliğidir
22.01.2017 - 16:59
1202

Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndan, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'ı kapsayan doğu Afrika gezisinin ilk durağı Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'a hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Kabine, ağırlıklı olarak parlamento dışından oluşacak’

Türkiye'nin geleceğe yönelik çok daha performans artırıcı kararlar almasını beklediklerini ifade eden Erdoğan Anayasa değişikliği ile ilgili şunları söyledi:

Birileri ‘Rejim’ diyorsa da alakası yok. Bu bir sistem değişikliği. Bu değişiklik Cumhuriyetimizin kuruluşuna dayanır. ‘Tek adam’ diyorlar. Cumhuriyet'in kuruluşuna bakarlarsa bunu bilirlerse bunu demezler. Şu anda da milletimizin vereceği karar bizim için baş göz üstünedir. 2019'da seçim yapılır yeni partili Cumhurbaşkanı seçilir, seçildikten sonra da kim olacaksa o kabinesini oluştururken bağlayıcı bir niteliği olmayan bir süreçtir. Burada ağırlıklı olarak parlamentodan değil parlamento dışı kabine oluşturulacağı için önemli. Parlamento içinden de kabineye birileri alınabilir. O güne kadar çok çok farklı güçlü bir kabinenin oluşturulması ülkemizin yararına olacaktır.

‘Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi Türkiye’

ABD’nin görevi dün devralan Başkanı Donald Trump’la ilgili de konuşan Erdoğan, Trump’ın birçok Köprüler, demiryolları gibi konularda birçok açıklama yaptığını ama kendilerinin Ortadoğu'yu düşündüklerini kaydederek şöyle konuştu:

Orası kaynıyor. Ortadoğu ile ilgili bazı söylemler kulağımıza geliyor. Bunları değerlendirmek gerek. Biz parçalı bir Ortadoğu'yu asla düşünmüyoruz. Ortadoğu halklarına saygısızlık olur. Onuna ilgili de özellikle Sayın Trump'a yapacağımız ziyarette, ne zamana randevu verilir bilemiyorum, o görüşmede bunları ele alacağız. Bu müzakerelerle birlikte, Ortadoğu'nun en güçlü ülkesi Türkiye'dir. Ortadoğu ile alakası olmayanların karar vermesi insanlık için isabetli olmaz diye düşünüyorum.

‘Halk sıcak bakmasa böyle bir çalışma yapmayız’

Referandum ile ilgili tahminlerini dile getiren Erdoğan, “Anketler var ama biraz daha hızlanalım sizlerle paylaşırız. Halkımızın milletimizin referandum ile birlikte Türkiye'de özellikle partili Cumhurbaşkanlığı'na sıcak baktığını görüyoruz. Böyle bir şey olmasa biz böyle bir çalışmanın içerisinde olmayız” dedi.