Ali Çubukçu’nun tarlası için Turizm Bakanlığından cevap geldi

19 Eylül 2016 tarihli ‘Ali Çubukçu’nun hazırladığı kumpas çöktü’ haberine Düzce Müze Müdürlüğünden cevap geldi.

 Ali Çubukçu’nun tarlası için Turizm Bakanlığından cevap geldi
20.12.2016 - 20:31
9682

Düzce ve Ankara’daki siyasi nüfuzunu kullanarak Akçakoca Ceneviz Kalesi mevkiindeki tarihi SİT alanına otel yapmayı düşündüğü iddia edilen AK Parti Akçakoca İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çubukçu’ya, Kültür ve Turizm Bakanlığından kötü haber…

Geçtiğimiz yıl, kendisine ait 3. Derece arkeolojik SİT alanı içindeki fındık bahçesinde ortaya çıkan tarihi eserleri kamuoyunu bilgilendirmek için haber yapmamıza sinirlenerek Akçakoca TV’yi mahkemeye veren Ali Çubukçu haberine, Düzce Müze Müdürlüğünden cevap geldi.

Her şey Kayıt Altında

   Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Akçakoca TV’ye gönderilen resmi yazıda, Ali Çubukçu’ya ait fındık bahçesinde yapılan kazının, Bakanlık oluru ve Düzce Valiliği izini ile yapıldığı açıklandı. Açıklamada, Ankara Kültür Varlık ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından kayıt altına alındığı ve milletin ortak değeri olan hiçbir tarihi eserin üstünün örtülmediği ifade edildi.

Tarihi Esreler Müze Müdürlüğüne Kaldırıldı

Kurtarma kazısı esnasında ortaya çıkan bütün buluntuların Konurlap’te bulunan müzeye götürülerek müze deposuna kaldırıldığı söylenen açıklamada, Ortaya çıkan tarihi buluntuların kurulan komisyon tarafından değerlendirmeye alındığı ve Düzce valiliği oluru alındıktan sonar çıkan sonucun kamuoyu ile paylaşılacağının altı çizildi.

3.Dereceden 2.dereceye yükseltildi

Ali Çubukçu’ya ait 3. Derece arkeolojik sit alanı içindeki fındık bahçesinde inşaat ruhsatı almak için  yapılan kazıda, Roma dönemine ait mezar odası ve çok sayıda tarihi eser bulunması nedeniyle Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından Ali Çubukçu’ya ait fındık bahçesi içindeki tarihi eserler, taşınmaz 2. Derece tarihi varlık kategorisine yükseltilmiştir denildi.

İnşaat Yapması Yasaklandı

Müze Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamanın sonunda, Ali Çubukçu’ya ait fındık bahçesinde yapılacak her türlü faaliyetin koruma kurulu izni olmadan mümkün olmadığının altı çizildi.

2) II. DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANI NEDİR?

 Korunması gereken, ancak koruma ve kullanma koşulları koruma kurulları tarafından belirlenecek, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanlarıdır. Bu alanlarda, yapılaşmaya izin verilmemektedir