Erdemir Greve gidiyor

Türkiye’nin demir çelik devi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (Erdemir) devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde, uzlaşma sağlanamayınca grev kararı alındı.

 Erdemir Greve gidiyor
23.11.2016 - 13:53
1812

Erdemir’de 4 bin 700 çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde tıkanma yaşanması sonucu grev kararı alındı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında Erdemir’de 4 bin 700 çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde daha önce uyuşmazlık zaptı tutulup, atanan arabulucu aşamasından da sonuç alınamamıştı.

Görüşmelerin arabulucu sürecinin tıkanması üzerine Türk Metal Sendikası Genel Yönetim Kurulu Erdemir’de grev yapma kararı aldığını bildirdi. Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, Toplu sözleşme görüşmelerini masa başında bitirilmesini umut ettiklerini belirterek, "İşveren kanadının tutum ve tavrı, ekmeğini çıkardığı iş yerini her zaman el üstünde tutmuş, hiçbir fedakarlıktan kaçınmamış Erdemir işçisinin sabrının da bir sonu olduğu bilinmelidir. Aldığımız grev kararının kaldırılabilmesi için, üyelerimizin önerdiği şekliyle hazırlanan taslaktaki tekliflerimiz kabul edilmeli, bu sayede sloganlaşan üret, kazan, kazandır anlayışımız yeniden hayat bulmalıdır" şeklinde konuştu.