ATSO Başkanı Pazvant Bahreyn İş Forumunda

ATSO Başkanı Pazvant Bahreyn İş Forumunda
2.11.2016 - 09:44
1704

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet N. Pazvant, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu (FGCCC) tarafından 44 Oda Başkanı ve 250 iş adamı ile birlikte Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen “TOBB-Körfez İşbirliği Konseyi 2. İş ve Yatırım Forumu" na katılım sağladı

 

 

Körfez ülkelerinden de 500'e yakın iş adamının katılım sağladığını, bu buluşma ile geleceğe dönük kazançlı ve bereketli ortaklıklar kurulacağı dile getirildi.

 

 

Atso başkanı pazvant forumda körfez ülkesi iş adamları ile ikili temaslarda bulundu, temaslar arasında Bahreyn prensi ile sağlık turizmi, sera ve hayvancılık ile ilgili görüşmeler sağladı ve bu alanlarda yatırım yapmak isteyen iş adamlarını Akçakoca’ya davet ederek Odanın tüm imkanları ile yatırım yapacakların yanında olacağının sözünü verdi. 

 

 

Forumda konuşmasını yapan TOBB başkanı M.Rifat Hisarciklioglu;

Türkiye'nin Körfez ülkeleri ile daha yakın çalışmak, ortaklıklar kurmak istediğini vurguladı, Hisarcıklıoğlu, mevcut rakamların iki tarafın da potansiyelini göstermediğini, potansiyelin daha büyük olduğunu söyledi.

Üçüncü ülkelerde işbirliği yapma imkanı bulunduğuna da dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Gerçeği kazanca çevirmek için atmamız gereken çok önemli somut iki adım var. Bunlardan biri Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki STA. Biz yıllardır bunun hayata geçmesini istiyoruz. Gelin bu 53 milyonluk Körfez’e, 80 milyonluk Türkiye’yi de ekleyelim 133 milyonluk bir pazar olalım. 1,5 trilyon dolarlık güce Türkiye’yi de ekleyelim, 2,5 trilyon dolarlık bir ekonomik güç olalım. Bunun için Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşmasını artık daha fazla gecikmeden hayata geçirelim. Şimdi tam bunun zamanı. İslam Ülkeleri Tercihli Ticaret Anlaşması'nı da hayata geçirmemiz lazım. İslam coğrafyasında tam 1,5 milyar insan var. Müthiş bir güç, müthiş bir fırsat. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için çok küçük bir adım kaldı. Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri, taviz listelerini güncelleme işlemini tamamlasa, bu anlaşma yürürlüğe girecek. Bunu da hemen yapalım ifadelerine bulundu.