Toplum teröre alıştırılıyor

Saadet Partisi İl Başkanı Birkan Mertol, bir günde 11 şehit verilen Türkiye’nin gündeminde şehitler değil Moody’s olduğunu söyledi, yüreğimizi yakan şehit haberlerinin sıradanlaştığını belirterek, toplumun teröre alıştırılmaya çalışıldığını iddia etti.

Toplum teröre alıştırılıyor
30.09.2016 - 09:34
982

 Saadet Partisi İl Başkanı Birkan Mertol, haftalık olağan basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Ülkenin acı içinde olduğunu söyleyen Mertol, “Daha bir acının yarasını saramadan, yeni bir acıyla, yeni bir saldırıyla, yeni bir şehit haberiyle sarsılıyoruz.” Dedi.Mertol,  bir günde 11 şehidin verildiği günlere gelindiğini belirtti.

TERÖRE ALIŞMAYACAĞIZ

Mertol, Ama bakıyoruz şehit haberleri artık hükümetin gündeminde, medyanın gündeminde Moodys’in not indirimi kadar yer almıyor. Oysa ekonomisini Wall Street bankerlerine göre dizayn edenlerin bundan şikâyet etmeye hakkı olamaz. Tıpkı, dış politikasını Pentagon’a göre dizayn edenlerin terörden şikâyet etmeye hakkı olamayacağı gibi. Evet, 1 günde 11 şehit vermişiz ama Hükümet’in gündeminde şehitler değil, Moody’s var. İşte bizi en çok üzen şey de bu. Yani teröre alıştırılmak. Yüreğimizi yakan şehit haberlerinin sıradanlaştırılması; sıradan, önemsiz, basit olaylar haline getirilmesi. Toplumun teröre alıştırılmasıdır.Terörün, televizyonlarda alelade istatistikî bir veri gibi alt yazılarla geçiştirilmesidir. Ama biz teröre alışmayacağız. Bu alçak teröre teslim olmayacağız. Türkiye’nin bir korku imparatorluğuna dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz. Aksi halde terörü “bölünme” takip eder. Ülkemin bölünmesi. Zaten Büyük Ortadoğu Projesi’nin asıl amacı da, bu değil mi?Türkiye’yi bölmek, Büyük İsrail Devlet’ini kurmak değil mi?” dedi.

MECLİS DEVRE DIŞI

Ekranlarda, “Terörün kökünü kazıyacağız” diyen bir iktidar olduğunu, ama gerçekte neredeyse Suriye’ye, Irak’a benzemeye, benzetilmeye başlayan bir Türkiye olduğunu savunan Mertol,  Cumhurbaşkanı’na, tıpkı Başbakanlığı döneminde olduğu gibi bugün de eksik veya yanlış bilgi verildiğini ifade etti.

Mertol, “ Bu çelişkiler, büyük ölçüde eksik veya yanlış bilgilerden kaynaklanıyor.Türkiye bu çelişkilerle yönetilemez. Gerçekleri görmek zorundayız. Türkiye hem ekonomik, hem siyasi, hem de güvenlik açısından korkunç bir kuşatma ile karşı karşıyadır. Bu kuşatmayı yarmanın, bu karanlık dönemi aşmanın tek çaresi birlik ve beraberliğimizdir. Milli Görüş ilkelerine, Saadet Partisi’nin prensiplerine sarılmaktır. Başka çare yoktur! Ama bakıyoruz böyle bir dönemde, milli iradenin yegâne tecelligahı olan Meclis devre dışı.  Ülke, kanun hükmünde kararnamelerle yönetiliyor.” Şeklinde konuştu.

YENİ KAPI RUHU 1,5 AYDA BUHARLAŞTI

Kanun hükmünde kararnamelerin, Saadet Partisi’nin, Ak Parti’nin önerdiği Başkanlık Sistemine karşı çıkmasının ne kadar haklı olduğunu açık ve kesin olarak ortaya koyduğunu vurgulayan Mertol, Büyük umutlar bağlanan Yenikapı Ruhunun 1.5 ayda buharlaştığını iddia etti.

Mertol, “İktidar ve muhalefet arasında yine aynı kısır kavgalar, yine aynı içi boş polemikler…Kendi siyasi geleceğini, milletin geleceğinin önünde tutan aynı yoz siyasi anlayış… Ülkemizin şu an karşı karşıya bulunduğu en önemli sorun Moodys’in kredi notu değil, ülkenin bütünlüğü,  milletimizin geleceği ve evlatlarımızın can güvenliğidir.Annelerin derdi, bankerlerin ne düşündüğü değil, askere gönderdiği evladının eve dönüp dönemeyeceğidir. Artık pansuman tedbirlere değil, topyekûn bir yaklaşım değişikliğine ihtiyaç vardır. Terörden şikâyet etmek istemiyorsak, dış politikamızı, Londra’ya Washington’a göre ayarlamaktan, çareyi Amerika’da aramaktan vazgeçmeliyiz. İç politikadan, dış politikaya, terörle mücadeleden, sınır güvenliğine kadar her alanda yeni bir vizyon oluşturmalıyız.” İfadelerini kullandı.