Tarımda Ağustos Ayı Faaliyetleri

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, 2016 yılı Ağustos ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Yapılan faaliyetleri Bitkisel Faaliyetler, Mera Çalışmaları, Amerikan Beyaz Kelebeği Mücadelesi, Gübre Kontrolü, Hayvancılık Faaliyetleri, Su Ürünleri Faaliyetleri, Gıda ve Yem Kontrol Faaliyetleri, Fındık İhracatı, Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapı Faaliyetleri, Bamya Projesi olarak özetledi.

Tarımda Ağustos Ayı Faaliyetleri
28.09.2016 - 20:17
1324

 Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, müdürlüğüne bağlı birimlerin Ağustos ayında yaptığı faaliyetler için şunları söyledi:  “ 2017 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak Havza Bazlı Destelemeler kapsamında Bakanlığımız ile İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görev yapan 17 personelin katılımıyla telekonferans gerçekleştirilmiş ve İl ve İlçelerimiz için desteklemeye konu ürünler belirlenmiştir. Yenikaraköy ve Kuşaçması meralarında ıslah çalışmaları başlanmış olup çalışmalar devam etmektedir.

Amerikan Beyaz Kelebeği Mücadelesi

2. dölde  Merkez İlçedeki 44 köy ve mahalleye 250 paket ve 4 ilçeye de 220 paket ilaç dağıtılmak suretiyle mücadeleye  katkı sağlanmıştır. Gübre bayilerinden alınan 5 adet yaprak gübresi içerik kontrolü amacıyla Bakanlığımıza gönderilmiştir. Yem bitkileri desteğine ağustos ayında başvuran 127 üreticinin tarla kontrolleri yapılmıştır.

 Hayvancılık Faaliyetleri

Kurban Bayramının yaklaşması sebebiyle Ağustos ayında 2016 Sonbahar Şap aşılama kampanyası hız kazanmış olup, 6 bin 500 büyükbaş hayvana şap aşısı yapılmıştır. Hayvan pazarının açık olduğu günlerde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılmış herhangi bulaşıcı hastalığa rastlanmamış ayrıca hayvan pazarındaki hayvan nakil işlemleri de yapılmıştır.  İlimizde meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 68 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınmış ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemiştir.

Hayvan ve Hayvansal Ürün İşlemleri

İlimizden diğer illere Veteriner Sağlık Raporu ile 224 büyükbaş, 69 küçükbaş, 2 milyon 475 bin 500  adet kanatlı sevki yapılmıştır. Diğer İllerden Veteriner Sağlık Raporu ile 483 büyükbaş ve 349 küçükbaş sevki İlimize gerçekleştirilmiştir. İlimizde mevcut 3 kesimhanede kesimi gerçekleştirilen 477 adet büyükbaş hayvanın kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılarak 115 ton etin tüketime sunulması sağlanmıştır.

 Su Ürünleri Faaliyetleri

İlimiz genelinde 76 adet su ürünleri satış yeri, 12 adet su ürünleri yetiştiren işletme ve 2 adet iç sularda avcılık denetimi yapılmıştır. Müdürlüğümüzce, 13 adet gerçek kişi ruhsat tezkeresi ve amatör olarak balıkçılık yapmak isteyen 22 kişiye Amatör Balıkçılık Belgesi verilmiştir.        

Gıda Denetimi ve İdari Para Cezaları

 Ağustos ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 393, yem satışı yapan işyerlerinde 21 olmak üzere toplam 414 adet denetim yapılmıştır.Alo Gıda 174 hattına gelen 27 şikâyet incelenmiş olup, şikayetler olumlu sonuçlanmıştır.Ağustos ayı içerisinde 11 gıda işletmesine mevzuata aykırılıktan 22 bin 729 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Fındık İhracatı

İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; Ağustos ayı içerisinde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç edilen Bin 686 ton iç fındık için 81; ihraç edilen 488  ton diğer gıda maddeleri için 21;   olmak üzere toplam 102 adet sertifika düzenlenmiştir.

Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapı Faaliyetleri

Ekonomik yatırımlar kapsamında 7-8-9 etaplarda proje uygulamış olan yatırımcıların altı aylık kontrollerine devam edildi.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Ödemeleri

Genç çiftçi hibe desteği kapsamında büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği konusunda sözleşme imzalayan çiftçilerin ön ödeme icmalleri TİGEM'e ödenmek üzere bakanlığımıza gönderildi.

Arıcılık konusunda proje uygulayan Genç çiftçilerin makine-ekipman ve canlı hayvan alımları yerinde incelerek bakanlığa gönderilmeye başlandı.

Daha önce çeşitli nedenlerle hibe sözleşmesi imzalamayan veya vazgeçen genç çiftçilerin yerine yedek listelerde yer alan 14 genç çiftçi belirlenmiştir.

Bamya Projesi

Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması kapsamında yürütülen Düzce İlinde Yeni Bamya Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi için tesis edilen demonstrasyon bahçelerinde bamya hasatları devam etmekte olup ağustos ayında çiftçilerimiz tarafından 500 m²'de günde ortalama 3 kg ürün alındığı, bamyaların genellikle 15 TL/kg satıldığı, yoğun talep edilmesinden dolayı memnun oldukları görülmüştür.

Tarıma Değer Katanlar Ödüllendirildi

Tarıma Değer Katanlar Ödülleri'nin verildiği yarışmaya Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen bireysel çalışmaların aday gösterilmesi için katılımla ilgili hususlara uygun olarak aday gösterme formları hazırlanarak başvurular yapılmıştır.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılan "Adapazarı Pig – Düzce Pig Arası Doğalgaz Loop Hattı Arazi Etüt, Harita ve Kamulaştırma / Mühendislik İşi" projesi kapsamında İlimiz Merkez, Çilimli, Cumayeri ve Gümüşova ilçelerini kapsayan müştemilat listelerinin kontrolünün sağlanması için İl Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından gerekli incelemeler ve kontroller yapılmıştır “ dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız