Ankara Tanıtım Günleri Yerine Limana Gidenler...

Bilindiği gibi 12-15 Mayıs tarihlerinde Ankara’da Düzce Tanıtım Günleri adı altında Düzce ve ilçelerinin tanıtımlarının yapıldığı bir organizasyon yapıldı.

Ankara Tanıtım Günleri Yerine  Limana Gidenler...
18.05.2016 - 11:19
6724

 Bilindiği gibi 12-15 Mayıs tarihlerinde Ankara’da Düzce Tanıtım Günleri adı altında Düzce ve ilçelerinin tanıtımlarının yapıldığı bir organizasyon yapıldı.

 

4 gün boyunca süren etkinlik günlerinde ziyaretçi sayısı yüzbinleri geçerken, Ankara’nın farklı yerlerine asılan tanıtım afişleri, başta Beyaz TV. olmak üzere, tüm medya kurumlarının tanıtım günlerine gösterdikleri yoğun ilgi sayesinde farkındalık yaratılan kitlelerin sayısı milyonu geçti.

 

Bu önemli tanıtım günlerinde başta Valilik olmak üzere, tüm kaymakamlar, belediye başkanları, STK’lar, meslek odaları ve vatandaşlar yoğun bir tanıtım kampanyası düzenlediler.

 

Tahmin edildiği gibi Akçakoca bu tanıtım günlerinin yıldızıydı. Akçakoca’yı bu kadar önemli kılan ise, farklı kurum ve kesimler arasındaki uyumlu çalışmalar ve bu çalışmalara varını yoğunu koyan Akçakocalıların aşırı duyarlı davranmalarıydı.

 

Tanıtım günlerinin başladığı ilk günden itibaren çalışmalarda aktif olarak yer almayan siyasetçiler, esnaflar, vatandaşlar ilçelerine duydukları sorumluluk gereği, Ankara’ya bir şekilde akın ederek hemşehrilerine moral desteklerini verdiler.

 

Kimi gruplar birlikte otobüsler tutarak, kimileri bireysel imkânlarla, ekseriyetle de 3-45 kişi yakıt parasını ortaklaşa vererek özel araçlarla Ankara’ya geldiler.

 

Etkinlik stantlarında çalışan her bir Akçakocalı, başka bir Akçakocalıyı ziyaret ederken gördüğünde daha bir şevkle asıldı yaptığı işe. Bir Akçakocalının tanımadığı başka bir Akçakocalı’yı nasıl motive ettiğini o duyguları bizatihi yaşayanlar olarak gördük.

 

Akçakocalı hemşehrilerinin destek ziyaretlerini gören başka bir Akçakocalı nasıl aşkla işine yöneldiyse, bu etkinliklere gelmesi beklenen bazı simaları oralarda görememek aynı oranda bir hayal kırıklığı yarattı çalışanlar üzerinde.

 

Etkinliklere destek olmak üzere gelen Akçakocalılar saymakla bitmeyeceği gibi, beklenip de gelmeyenlerin sayısı da bir hayli aslında.

 

Özellikle Akçakoca’nın siyaset, cemiyet, meslek hayatında görmeye alıştığımız bazı isimleri önemli bulduğumuzdan eleştiri masasına yatırmayı uygun gördük.

 

Bu arada Ankara tanıtım günlerine katılmayan fakat bizim de eleştirmeye değer görmediğimiz bazı ünlü isimler de var. Bu yazımızda onlara zaten yer vermiyoruz.

     

 

Ayfer Yılmaz… Ak Parti İl Genel Meclisi üyesi. İGM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı.

 

Vilayet MebusuAyfer Yılmaz’ı Ankara’daki tanıtım günlerinde gecesini gündüzüne katan insanlara bir kolay gelsin ziyareti yapmaktan alıkoyan her ne ise, Akçakoca’nın tanıtımından çok daha önemli bir şey olduğunu tahmin etmekteyiz.

 

İGM Başkanı Dursun Çakır ve tüm Ak Parti il ve ilçe yöneticilerinin yer aldığı tanıtım etkinliğinde, aktif İGM üyesi olarak yer almayan Ayfer Yılmaz en çok eleştiri alan siyasetçiydi.   

 

 

Erol Solak… Akçakoca eski belediye başkanı

 

Akçakoca’da siyaset denince akla gelen birkaç isimden biri. Kamyon sırtında Yüksekova’ya gitmekten gocunmaz, cenaze taziyeleri için köy köy dolaşmaya erinmez ama, her nasılsa iki saatlik Ankara yolu kendisine çok uzak gelmiş.

 

Ankara’daki tanıtım günlerinde gözlerin aradığı Erol Solak, siyasi hedeflerinden vazgeçmiş olacak ki, bu kadar önemli bir etkinlikte yer almamayı tercih etti.

 

 

Okan Yanmaz… MHP Akçakoca Belediye Başkan Adayı

 

MHP’nin genel başkanlığına soyunan Meral Akşener’in peşinden, açılış demeden miting demeden koşturan, maddi manevi her konuda destek olan Okan Yanmaz, belli ki bu koşturmaca içerisinde Ankara’daki tanıtım günlerini unuttu.

 

Akçakoca siyasetinin en etkili isimlerinden biri olan Okan Yanmaz’ın böylesine önemli günlerde, seçim dönemlerinde gönüllerinde taht kurduğu Akçakoca’nın özverili insanlarına, Ankara’da bir kolay gelsin ziyareti yapmamış olması, eleştiri almasına neden oldu.

 

 

Fikret Albayrak… Akçakoca eski belediye başkanı

 

Bir önceki dönemin belediye başkanı olan Fikret Albayrak, seçimlerde aldığı yenilginin üzüntüsünü hâlâ üzerinden atamamış olacak ki, memleketi için yapılan böylesine hayırlı bir organizasyonda görünmeyi tercih etmedi.

Fikret Albayrak, kendi görev süresi içinde Akçakoca’nın vizyon ve misyonunu yükseltmek için ciddi çabalar sarf etmiş bir belediyeci olarak hatıralara kazındı. Fakat seçimlerin gelip geçici olduğunu, aslolanın ise bir dönem için değil, doğup büyüdüğümüz memleketimiz için sürekli olarak bir şeyler yapmamız gerektiğini anlaması gerekiyor sayın Albayrak’ın. Aksi hâlde Bu kadar önemli bir projede, bir ziyaretçi olarak bile yer almamasını hiçbir seçimde hiçbir seçmene açıklayamaz.

 

 

Turan Güler … CHP Akçakoca İlçe Başkanı

 

CHP’nin çiçeği burnunda ilçe başkanı göreve seçildiği günlerde aktif olarak çalışan bir siyasetçi izlenimi vermesine rağmen, Yaz aylarında faaliyete soktuğu alabalık tesisinden başını kaldıramıyor olacak ki, Ankara’daki tanıtım günlerinde gölgesini bile gören olmadı.

 

CHP İlçe Başkanı Turan Güler’in ilçe başkanı olarak teşrif etmediği Ankara’daki tanıtım günlerinde, partisinin yönetiminden ve CHP’li Akçakoca belediye meclisi üyelerinden hiç kimsenin bulunmaması, kendisi kadar partisinin de yoğun eleştiriler almasına yol açtı.

 

 

Tacettin Akman … MHP Akçakoca İlçe Başkanı

 

MHP İlçe Başkanı olan Tacettin Akman’ın siyaset arenasında çok fazla arz-ı endam etmediği biliniyor. Diğer siyasi partilerin ilçe başkanları kadar sosyal alanlarda ve cemiyet işlerinde boy göstermediği gibi, partisinin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle son günlerde basınla da bir araya gelmeyi tercih etmiyor.

 

Ankara’da yapılan Düzce ve Akçakoca’yı tanıtma günlerinde gözlerin aradığı siyasetçilerden biri olan Tacettin Akman’ın, aynı günlerde yapılması düşünülen MHP kurultayı nedeniyle tanıtım organizasyonuna gelemediği öngörülse de, Akman’ın yanı sıra İGM üyesi olan Ömer Yıldız ve Akçakoca belediye meclisi üyeleri olan MHP’lilerin dört gün boyunca bir kez bile AKM’ye ayak basmamış olmaları, ilçe başkanını olduğu kadar partisini de eleştiri oklarından kurtaramadı.

 

 

Mustafa Zorlu… Saadet Partisi Akçakoca İlçe Başkanı

 

Milli görüş hareketinin Akçakoca’daki temsilcilerinden olan Başkan Mustafa Zorlu, Ankara’da Akçakoca’nın tanıtımının yapıldığı etkinlikleri yeterince milli görmemiş olacak ki, bu etkinlik günlerinde boy göstermeyen siyasetçilerimizden biri olarak akıllarda yer tuttu.

 

Başkan Mustafa Zorlu’nun bulunmadığı büyük organizasyonda, partisinden herhangi bir yöneticinin de teşrif etmemiş olması, büyük siyasi iddiaları olan Saadet partisini de eleştirilerin hedefine yerleştirdi.  

 

 

Aysun Akın Gören … Vatan Partisi Akçakoca İlçe Başkanı

 

Vatan Partisinin son kongresinde yeniden ilçe başkanı seçilen Aysun Akın Gören’in Ankara’ya gelerek Akçakocalılara destek olması beklenirken, kendisini yanlarında görmek isteyen Akçakocalıların hayalleri de dördüncü günün sonunda suya düştü.

 

Kültür, sanat ve özellikle mutfak dendiğinde kadın hassasiyetinin daha bir önem kazandığı Akçakoca tanıtım günlerinde, ilçenin tek kadın ilçe başkanının, özellikle Akçakocalı kadınların imece usulüyle yürüttükleri tanıtım çalışmalarında onlara moral desteği vermesi beklenirdi.

 

 

Nedim İşgören… Akçakoca Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı

 

Akçakoca’nın tanıtımlarının yapıldığı günlerde Akçakoca esnaflarının önemli bir bölümünün meslek örgütünün başında olan Nedim İşgören’in Ankara’ya bir kez bile gitmemesi eleştirilmekle birlikte, İşgören’in bu davranışı

esnaf dayanışmasının manevi özü olan ahilik anlayışıyla da örtüşmedi.

 

Akçakoca’dan çok sayıda esnafın maddi manevi külfetler altına girerek tanıtım günlerinde Ankaralıları memnun etmeye çalışmaları karşısında, Ankara’ya giderek odasının üyesi esnaflarla bir hatıra fotoğrafı bile çektirmemiş olması, Nedim İşgören’in hanesine eksi puan olarak yazıldı.

 

 

Tacettin Öztaş … Akçakoca Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı

 

Akçakoca’da ticari otomobil alanında yetkili isimlerden biri olan Tacettin Öztaş’ı da tanıtım günleri boyunca Ankara’da göremedik.

 

Akçakoca’nın yeterli düzeyde tanıtımının yapılarak ilçeye giren turist sayısında yaşanacak artışın, her şeyden önce ticari otomobil işletmecilerine yarayacağını hatırlatmaya gerek yok ama,  4 gün süren tanıtımlarda hemşehrilerinin çabalarına yeterli desteği vermeyen meslek odalarının garipliği üzerine, ayrıca kafa yormanın zamanı da geldi.

 

 

 Adnan Yaman … Akçakoca Kent Konseyi Başkanı

 

Kent Konseyi başkanı seçildikten sonra sırra kadem basan Adnan Yaman’ın Ankara’daki tanıtım günlerinde görülmemesi büyük bir hayal kırıklığı yaratmazken, zaten Akçakoca’da yaşamayan birinin Akçakoca Kent Konseyi’nin başında ne iş yaptığına dair söylentilerin de önü kesilemedi.

 

Akçakoca’nın tüm kültürel, folklorik özellikleriyle mutfak kültürünü yansıtan böylesine önemli organizasyonda, bütün işi tam da bu alanlarda çalışma yürütmek ola kent konseyinin içine düşürüldüğü durumla ilgili eleştiriler de tanıtım günlerinde maalesef hız kesmedi.

 

 

Gürol Sarı … Akçakoca Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı

 

Başkan Sarı’nın iyi niyetinden ve kooperatifinin üyeleri için verdiği çabalardan hiç şüphemiz yok.

 

Lakin kendi meslek alanı dışında kalan hiçbir konuda sorumluluk almayan Gürol Sarı, Ankara’daki etkinlik günlerinde de birkaç arkadaşıyla yola koyulup Akçakoca için emek harcayanları ziyaret eder ve kolaylıklar dileyebilecekken yapmadı. Başka sosyal etkinliklerde de göremediğimiz Başkan Sarı’yı bu önemli projede de göremedik maalesef.  

 

 

Merve Çakır … Yüksek mimar, siyasetçi, İş kadını

 

Merve Çakır Ak Parti’de aktif olarak siyaset yapan, milletvekilliği ve belediye başkanlığı süreçlerinde aday adayı olan bir isim.

 

Akçakoca’nın en güzide balık restoranlarından birinin de işletmecisi olan Merve Çakır’ı Ankara’da görmek isteyen gözler boşuna bekledi. Kendisinin iştirak etmediği tanıtım günlerinde, sahibi olduğu işletmenin Ankaralılara çeşitli ikramları vermesi tanıtıma katkı olabilirdi belki ama, Merve Çakır’ın ismi beklentileri dibe vurduran siyasetçimiz olarak hafızalara kazındı.

 

 

Mustafa Ezer … Ak Parti Akçakoca eski ilçe başkanı, milletvekili aday adayı

 

Ak Parti’de hem ilçe başkanlığı yapan, hem de milletvekili aday adayı olan Mustafa Ezer Ankara tanıtım günlerinde Akçakocalıların yanlarında görmek istediği fakat sükut-u hayale uğratıldıkları bir isim.

 

Yaşının genç olması, siyasette edindiği deneyimler ve akademik kimliğe sahip bir siyasetçi olarak, Akçakocalıların akın ettikleri Ankara AKM’ye bir defa bile uğramayan Mustafa Ezer, bu davranışıyla eleştirilerin odağında yer alan siyasetçi kervanına katılmış oldu.

 

HABER & YORUM