Tarım Müdürlüğü seferberlik başlattı

Fındık bahçelerinin ana zararlısı olan Fındık Kurdu zararlısı; fındıkta beslenme ve yumurta bırakma yoluyla meyvelerde zarar meydana getiriyor.

Tarım Müdürlüğü seferberlik başlattı
12.05.2016 - 23:24
2518

 Fındık bahçelerinin ana zararlısı olan Fındık Kurdu zararlısı; fındıkta beslenme ve yumurta bırakma yoluyla meyvelerde zarar meydana getiriyor. Fındık Kurduna karşı mücadele yöntemlerinden birisi Kültürel Mücadele olarak gösteriliyor. Bahçe toprağının çapalanması böcek yoğunluğunun azalması üzerine önemli bir etken, ancak bu işlemi yaparken fındık bitkisinin köklerine zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekiyor. Fındık Kurdu mücadelesinde Kimyasal Mücadele meyvelerin zararlıdan korunması amacına dayanıyor. Bunun için ergin böceklerin ekonomik zarar yapmaya başladıkları dönemde bahçeleri ilaçlı tutmak gerekiyor.

Kimyasal Mücadele yapılacak bahçelerde mutlak bir ön sayım yapılmalı. Bu amaçla 1-10 da büyüklüğündeki bahçelerde 10 ocak, 11-30 da büyüklüğündeki bahçelerde 20 ocak, 30 da'dan büyük  bahçelerden  30 ocak 3 x 3,5 m büyüklüğündeki beyaz bir bez örtüye sabahın erken saatlerinde silkeleme yapılarak ergin sayımı yapılıyor. Sayım sonunda 10 ocakta 2'den fazla ergin böcek düşerse kimyasal mücadele gerekli.

İlaçlama bahçedeki hâkim çeşitlerin yarıdan fazlasının mercimek iriliğine yaklaşınca ( 3–4 mm) yapılmalı. Ergin çıkışının tamamlanmak üzere olduğu bu dönem bölgemizde sahil ve orta kuşakta 12 Mayıs, yüksek kesimlerde ise 18 Mayıs 2016 tarihlerinde başlanmalı ve ilaçlama 10 gün içerisinde bitirilmeli.

2014 ve 2015 yıllarında Fındık Kurdu zararlısının popülasyon yoğunluğunun düşük olması sebebiyle  2016 yılında da popülasyonun düşük olması bekleniyor. Üreticiler bahçelerinde sayım yaparak ekonomik zarar eşiğine ulaşan bahçelerde mücadeleye başlamaları, aksi halde gereksiz yere ilaçlı mücadele yapmış olacaklar.

İlaçlamalarda dekara (ortalama 40-50 ocağa) verilen doz, atomizörle 14-17 lt.  su, pülverizatörle  ise 30-40 lt. su ile karıştırılarak atılmalı.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, ''İlaçlama başlamadan önce, arıcıların arılarını ilaçlama sahasının dışına çıkarabilmelerine imkân sağlamak amacıyla bir hafta önceden uyarılmaları, ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlı bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir'' dedi.

İl Müdürü Kabaoğlu ayrıca, ''Kullanılacak bitki koruma ürünleri, İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile diğer kurum ve kuruluşlarda görevli reçete yazmaya yetkili Ziraat Mühendislerince yazılacak REÇETE karşılığında bitki koruma ürünleri satış bayisinden alınarak, bitki koruma ürünleri uygulama yetki belgesi sahibi kişiler tarafından atılması gerektiğini'' söyledi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • HAKKIN ARAMAKTAN KORKMA !!!
  HAKKIN ARAMAKTAN KORKMA !!!
  3.04.2021 18:41

  TÜCCAR size sezon kapanacak diye fındığınızın (EKMEĞİNİZİN ) hesabını kesiyoruz veya parasını adınıza bankaya yatırıyoruz KESİNLİKLE DİYEMEZ..Emanette ki fındığı 1 TL tersine fiyat VEREMEZ. BÖYLE ADİ VE ŞANTAJ kokan bir uygulama ile karşılaşırsanız hemen CUMHURİYET SAVCISINA VE HUKUK MAHKEMELERİNE mücarat ediniz. Emeğinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız. Böyle ADİ bir operasyona yeltenen MANAV AGA HAYATININ HATASINI YAPAR!!!! PARANIZI FAZLASIYLA ÖDEMEK ZORUNDA KALIR , DURUMA GÖRE CEZA SORUŞTURMASINA MARUZ KALIR !!!!!!! Bir de şu olur bakın ..; TİCARİ DEFTER KAYITLARI ve VERGİ KAYITLARI güzel bir incelemeye alınır..... DİKKAT ..... DİKKAT.... YANARLAR CAYIR CAYIR.....daha neler neler akıllarını başlarına alsınlar...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Birazdan düzce ticaret borsası da fiyatı güncelleyecek.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  sansürden yakınan basın yorumcuya sansür uyguluyor. BU NE LAHANA BU NE PERHİZ.AKÇAKOCA TV NEREYE KOŞUYOR

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Gerçi fiyatta bira kırpmışlar ama oda düzelir.SLOWLY SLOWLY MY BABY :)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  An itibari ile fındık fiyatı güncellendi.Doğru rakamlar yazıldı.TEŞEKKÜRLER :) :) :) :)

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız