CHP heyeti çöplükte inceleme yaptı

Düzce Katı Atık Bertaraf tesisinin İstanbul’a su veren Melen Çayını kirlettiği gerekçesi ile bugün bölgede incelemelerde bulunan CHP Milletvekilleri, tesisin yarattığı kirliliği,

CHP heyeti çöplükte inceleme yaptı
6.02.2016 - 09:27
1228

 Düzce Katı Atık Bertaraf tesisinin İstanbul’a su veren Melen Çayını kirlettiği gerekçesi ile bugün bölgede incelemelerde bulunan CHP Milletvekilleri, tesisin yarattığı kirliliği, hatta çökertme havuzundaki köpek ölülerini yerinde tespit ederek, günlerdir eylemde olan köylülerin şikayetlerini dinlediler.

 

 CHP ‘nin 3 İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Onursal Adıgüzel ve Oğuz Kaan Salıcı ile Bolu Milletvekili Tanju Özcan bugün Düzce’ye gelerek hem eylem yapan Hecinler halkının şikayetlerini dinlediler, hem de tesiste incelemelerde bulundular. Mahkemenin iptal kararında, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'ne göre, içme ve kullanma suyu rezervuarının kenarındaki 300 metrelik kara alanının 'mutlak koruma alanı' olduğu ve bu alanda içme ve kullanma suyu projesine ait mecburi tesisler hariç hiçbir yapının yapılamayacağına dikkat çekilmişti.

 

Esençam ve Hasanlar Köyleri'nde yaşayanlar, mahkemenin kararına rağmen tesisin kapatılmamasına tepki gösterirken, Tesis girişinde hemen her gün toplanan, zaman zaman çöp kamyonlarının geçiş yaptığı yolu kapatan köylüler, tesise çöp dökülmesini önleyemedi. Her gün tesis önünde nöbet tutan köylüler, mahkemenin ardından tesisin kapısının mühürlendiğini, ancak kapının mühür ile birlikte söküldüğünü ileri sürdüler.

 

Bölgeye gelen CHP Milletvekilleri halkın şikayetlerini dinlerken, tesis çevresinde de incelemelerde bulundular. İstanbul’a su verilen kirli su ile halkın sağlığının tehdit altında olduğunu savunan CHP Milletvekillerinin incelemeleri sırasında, katı atık bertaraf tesisi çökerme havuzu içinde köpek ölüleri dikkat çekti.

Bu suyun direk olarak melene dökülmesinin yarattığı tehlikeyi yerinde tespit eden Milletvekilleri, gerekli olanın yapılması için harekete geçeceklerini söylediler.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız