Yaşar Yakış, AK Partiyi Nazım Hikmet’in şiiriyle eleştirdi

Gündem Müzakere programında önemli açıklamalarda bulunan Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış, hükümeti Nazım Hikmet şiiriyle eleştirdi.

Yaşar Yakış, AK Partiyi Nazım Hikmet’in şiiriyle eleştirdi
3.02.2016 - 15:03
2198

 IMC TV'de yayınlanan Gündem Müzakere programında önemli açıklamalarda bulunan Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış, hükümeti Nazım Hikmet şiiriyle eleştirdi.

 

Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış, hükümetin PYD karşıtı politikası, sokağa çıkma yasağı, AK Parti’nin kurucularından Bülent Arınç’ın son günlerdeki açıklamalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

 

Ayşegül Doğan’ın sunduğu Gündem Müzakere’nin konuğu olan Yaşar Yakış, yasağın sürdüğü ve bir binanın bodrum katında mahsur kalan yaralıların akıbetinin bilinmediği Cizre için hükümete bir öneride bulundu ve “Karar vericilerin yerinde olsaydım HDP’liler ile beraber Cizre’ye giderdim,” dedi.

 

Yakış, Türkiye’nin PYD ile işbirliği yapması gerektiğine de vurgu yaparak, “Eğer PYD ile bu işbirliğini kurarsak ve PYD’nin Öcalan’ın sözünden çıkmayacağını düşünürsek, Türkiye’deki Kürt sorunu da çözümlenir,” dedi.

 

Bülent Arınç’ın ‘Dolmabahçe Mutabakatı’na dair açıklamalarıyla ilgili olarak da konuşan Yakış, “Arınç gibi çok sorumlu mevkilerde bulunmuş bir insanın kendiliğinden uydurmuş olmasına ihtimal vermiyorum,” dedi.

 

Yakış son olarak da Türkiye’nin bölgede yalnızlaşmaya başladığını vurguladı ve Nazım Hikmet’in 1940’larda yazdığı ‘Düşman’ şiiriyle hükümetin politikalarını eleştirdi:

 

“(…)

Bursa da havlucu recebe,

Karabük fabrikasında tesviyeci Hasan’a düşman,

fakir köylü Hatçe kadına,

ırgat Süleyman’a düşman,

sana düşman, bana düşman,

düşünen insana düşman,

vatan ki bu insanların evidir,

sevgilim, onlar vatana düşman”