Enflasyon...

Enflasyon...
24.04.2022 - 07:51
Güncelleme 24.04.2022 - 08:03
Özel Haber
802

İki yıldır süren pandemi, savaş-işgal derken evet tüm dünya enflasyon kıskacında. Fakat en çok nedense hep bizi vuruyor.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Mart ayında Avrupa Birliği yıllık enflasyonunun yüzde 7,8'e yükseldiğini duyurdu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülkemizde Mart ayındaki yıllık enflasyonun yüzde 61,14'e yükseldiğini açıkladı. Anlayacağınız üzere Avrupa’daki ortalama enflasyonun neredeyse 8 katıyla boğuşuyor Türkiye.

Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise Mart ayında yıllık enflasyonu yüzde 142.63 olarak hesapladığını kamuoyuyla paylaştı. Anlaşılan yakında huni takıp gezecek kafasına millet.

*

Bim, Şok, A101 piyasada diğer ‘rakiplerine göre’ en uygun zincir marketler. Halkın çoğunluğu tarafından genelde bu marketler rağbet görüyor. Fakat devamlı yükselen fiyatlar karşısında onlar bile stokçuluk yapıyor. Aldığınız herhangi bir ürünün fiyatını sonraki ay içinde aynı bulmanız çok zor.

“Fiyat indirme timleri kurmuştuk. Onlar marketleri gezip fiyatları indirecek ve alım gücünü yükseltecektik. Ne oldu? Neden düşmedi?” diye sordu geçtiğimiz haftalarda Twitter hesabından Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu. Güzel soru!

*

Gelgelelim, herkes elindeki parayı değeri daha da azalmadan harcama, bankadan kredi çekme, eşinden dostundan borç edinme ya da döviz-altın alıp yastık altına koyma derdinde. Her ay başı açıklanan yeni enflasyon oranlarıyla birlikte gıda, akaryakıt, elektrik, su, doğalgaz faturaları kabarıyor. Hayat günden güne pahalılaşıyorken, ekonomi dışında bir şey düşünemez olduk.

*

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz Çarşamba günü emekliler için bayram ikramiyelerinin 1100 lira olduğunu ve 28-29 Nisan'da ödeneceğini söyledi. İki bayramda bunun bütçeye maliyetinin 25 milyar liraya ulaştığını belirtip, mevcut yaşam koşulları dahilinde ikramiyede artış gerçekleşmeyeceğini ilan etmiş oldu.

Bakan Bilgin ayrıca, asgari ücretle ilgili de enflasyona uygun güncellemenin gündemde ‘olmadığını’ bildirdi.

*

Ama milletin gündeminde mutfağı, ocağı, üç-dört katı gelen faturaları... Herkes acilen, derhal, süratle gerçekçi önlem ve müdahaleler görmek istiyor artık enflasyon canavarına karşı. Kimsenin daha fazla beklemeye tahammülü yok. Yarının bugünden daha kötü olacağı düşüncesi esir olmuş çoktan tüm zihinlere. Gelecek, umut, ekmek, geçim, iş, aş, eş, çocuk, market, bakkal, elektrik, doğalgaz, dolar, döviz derken ekonomik yangın büyüyor. Allah’tan kış bitti de önümüz yaz, halk yine bir nebze nefes alacak. Yoksa vatandaşın hali nice…

*

Kahvehaneler, berberler, manavlar, kasaplar, lokantalar kısacası esnaf bile utanır oldu, her seferinde yeni fiyat söylemekten vatandaşa.

 

Bu arada sinema, tiyatro, kafe, maç, gezi, eğlence, ziyaret, aktivite, sosyallik vs. hele ki şehir dışıysa adeta lüks oldu. Elin oğlu 30 yaşında 30 ülke geziyor. Biz ise mevcut pahalılık ve alım gücünün yerlere düşmesinden dolayı dilediğimizce yaşamıyoruz artık. Tek yaptığımız şey hayatımızı idame ettirmek. Ne diyelim, buna da şükür diyelim mi, 20 yıldır olduğu gibi?

Hazır önümüz yaz demişken; hayatında hiç Ege’de Akdeniz’de yani kendi ‘ülkenizde’ orta çapta bir otelde 3-5 gün tatil yapanınız var mı?

*

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

Hayırlı Ramazanlar, şimdiden iyi bayramlar.

 

Sevgiyle kalın,

Mert Tuzcuoğlu.

https://twitter.com/tuzcuoglutv


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız