AKÇAKOCA OSB AYSBERGİNİN GÖRÜNMEYEN KISMI

Akçakoca Demir-Çelik Organize Sanayi Bölgesi 2017 yılında kurulduğu ilan edilmesine rağmen 4 yıl sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kuruldu.

AKÇAKOCA OSB AYSBERGİNİN GÖRÜNMEYEN KISMI
2.08.2021 - 10:00
Özel Haber
645
0

Yazıyı okurken Sivas-Madımak Otelinde yakılarak öldürülen Muhlis Akarsu’ya ait “KARNI BÜYÜK KOCA DÜNYA YEDİN YİNE DOYMADIN MI?”yı dinlemenizi tavsiye ediyorum. Yazarken dinledim iyi gidiyor, ben Sabahat Akkiraz’dan dinledim çok iyi gidiyor, isterseniz Muhlis Akarsu’nın kendi sesinden Cem Karaca’dan hatta İbrahim Tatlıses’den bile dinleyebilirsiniz.

Akçakoca Demir-Çelik Organize Sanayi Bölgesi 2017 yılında kurulduğu ilan edilmesine rağmen 4 yıl sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kuruldu.

Süleyman Demirel’in çok meşhur sözlerinden biri vardır “TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE” şimdi heybedeki turpu öğrenme zamanı.

Ümran Boru Tosyalı Holdinge satılıyor. Satış sözleşmesinin imzalanması an meselesiymiş.

Tosyalı Holding kendi iddiaları ile söyleyecek olursak Demir-Çelik sektörünün en büyüğü. İki yıl kadar önce İskenderun’a gittiğimde duymuştum ilk kez İskenderun’da “devletin Tosyalısı” ya da “Tayyib’in Tosyalısı” olarak tanımlanıyordu.

Ümran Boru’nun 120 işçi çıkarıldıktan satış sözleşmesinin imzalanıyor olması paket teslimi bir satış sözleşme olarak değerlendirilmesi gerekir.

Satış sözleşmesinin hemen öncesinde OSB’nin resmi olarak imzalanması için Mehmet Nazım Pazvant ve Esved Sarıoğlu ve Mustafa Keskin’e sorsanız ne cevap verirler dersiniz?

Cevabı ben vereyim:

TEVAFUK diyeceklerdir.

Tevafuk birbirine denk gelme , latifene şekilde uyum içerisinde olma anlamına gelme anlamına gelen İslami bir terim.

Tosyalı Holding başına çok tevafuk gelmiş bir holding.

Zonguldak’ın Filyos beldesinde 1900 hektarlık alan üzerine kurulacak ve 2 milyarlık kamu yatırımı yapılması planlanan endüstri bölgesinin yönetimi ve işletmesinin bakan Mustafa Varank’ın tek bir imzasıyla Tosyalı Holding’e verildiğini ufak bir aramadan sonra okuyabilirsiniz.

Tek bir imzayla verilmesinin açıklamasının başka bir talip olmadığı için olduğunu okursunuz. Karabük sanayicilerinin 60-70 yıllık hayaliydi Filyos limanı. Kardemir’in böyle işletmenin ihalesine girmemesi düşünülemez.

Filyos Limanı işletmesini alan Tosyalı Holding’in ihaleyi alan şirketinin ihaleden 6 gün önce kurulmuş bilgisini de öğrenirsiniz haberi özenli bir şekilde okursanız.

Tosyalı Holding’in başına gelmiş olan bu tevafuk nedense Kardemir’in başına gelmemiş teklif bile verememişler.

Şimdi gelelim Tosyalı Holding’in Akçakoca’da başına gelebilecek olan yeni tevafuklara.

İstanbul Haydarpaşa limanın yükünün Zonguldak Filyos limanına kaydırılacağı planlaması yapıldığı hep konuşulan bir şeydi. Ancak Filyos limanının Karadeniz’de bulunduğu bildirilen doğalgazın aktarma merkezi olarak da kullanılması planlanıyormuş.

Eğer böyle bir planlama gerçekleşirse Filyos limanı Tosyalı Holding’e küçük gelecektir. Dolayısıyla yeni bir limana ihtiyaçları var.

Nerde olabilir bu liman?

OSB kurulan Akçakoca’da olabilir mi?

Akçakoca liman nereye kurulur peki?

Ümran Boru’nun hemen dibinde balıkçı barınağı yapılacak yer olmasın sakın?

Gerçi buraya liman kurulacağını hakkını yemeyelim ATSO başkanı Mehmet Nazım Pazvant açıklamıştı. Hiç de inkâr etmedi zaten.

Şimdi ne olacak?

Mahalli basımızın büyük desteği ile Akçakoca’da balıkçı barınağı yatırımının başlayacağı ilan edilecek, arkasından bir bakıvermişsiniz yine mahalli basınımızın büyük desteğiyle balıkçı barınağının liman projesine çevrildiğini ballandırılarak anlatılacağını okuyacağız.

Yine işsizlik sona erecek falan filan denilecek.

OSB aysberginin görünmeyen kısmında Tosyalı Holding var anlayacağınız.

Tosyalı Holding’in İskenderun-Erzin’de bir liman işletmeciliğine sahip olduğunu da ilave ederek OSB aysberginin görünmeyen kısmının bir kısmını daha görmüş olalım.

OSB bahane liman şahane.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız