Emekli ne istiyor...

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı yapılacak olan zam oranında. Oxijen Medya mikrofonlarına konuşan emekliler aldıkları maaşın yetersiz olmasından dolayı sıkıntı çektiklerini belirterek maaşlarının en az asgari ücret ile denk olması gerektiğini ifade etti.

Emekli ne istiyor...
15.01.2024 - 12:04
Kaynak: Haber Merkezi
924

TÜİK'in Aralık ayı enflasyon rakamlarını duyurması sonrası SSK ve Bağ-Kur emekli zammı ile memur ve memur emeklisi zam oranı kesinleşti. Buna göre SSK ve Bağ-Kur'lular yüzde 37,57 emekli kök maaş zammı alırken memur zammı yüzde 49,25 oldu. İki grup arasındaki zam farkı toplu sözleşme nedeniyle yüzde 11-12 dolaylarında oldu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na SSK, Bağ-Kur emeklileri için çalışma yapılması talimatını verdi. Emekliye ek zam ve en düşük emekli maaşı için teknik ve bütçe çalışmaları tamamlandı.

Türkiye'de yaklaşık 16 milyon emekli bulunuyor. Hükümet, bütçe disiplini, ücret artışı-enflasyon artışı gibi tüm ekonomik göstergeleri beraber değerlendirerek çalışmayı Kabine Toplantısı'na getirecek. Emekliye refah payı için son kararı Başkan Recep Tayyip Erdoğan verecek.

 

DÜZCELİLER NE KADAR İSTİYOR?

Oxijen Medya mikrofonlarına konuşan Düzceli emekliler, asgari ücret neyse emeklinin de en az aynı ücreti almasının gerektiğini belirterek fahiş fiyatlara da tepki gösterdiler. Tek bir emekli maaşıyla şuanda geçinmenin zor olduğunu belirten vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan güzel bir oranda refah payı beklediklerini söylediler.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız