Yeni bir fayımız daha oldu..!

MTA, Türkiye’nin diri fay haritasını güncelledi. Son 10 bin yıl içinde kırılmış veya kaymış ve deprem potansiyeli taşıyan 485 diri fay belirledi. 45 ilden geçen yeni diri fay hattının altından geçtiği illerden biri de Düzce.

Yeni bir fayımız daha oldu..!
4.12.2023 - 10:36
Kaynak: Haber Merkezi
660

MTA, Türkiye’nin diri fay haritasını güncelledi. Son 10 bin yıl içinde kırılmış veya kaymış ve deprem potansiyeli taşıyan 485 diri fay belirledi. Bu faylar, 45 ilde 110 ilçeyi kapsıyor. Yeni fay haritasında, daha önce bilinmeyen veya göz ardı edilen birçok fay hattı da yer aldı.

MEVCUT FALDA RİSK YOK AMA…

Yeni diri fay hatlarının geçtiği güzergahta Düzce’de bulunuyor.1999 yılında yaşadığı büyük depremle yıkılan ve 24 yıldır yaralarını sarmaya devam eden Düzce için uzmanlar, mevcut Kuzey Anadolu Fay hattının yeni ve büyük bir deprem üretmeyeceğini söylese de , yeni diri fay hatlarının tehlikeli olduğu ve tedbir alınması gerektiğini vurguluyor. Deprem uzmanları, yeni fay hatlarının geçtiği illerde, depreme karşı alınması gereken önlemler hakkında ise uyarılarda bulundu. Uzmanlar, binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmesi veya güçlendirilmesi, riskli binalarda oturanların ise binalarını yeniletmek için gerekli başvuruları yapmalarını söylüyor.

YAPI STOKU SAĞLAM

99 Düzce depreminin ardından yenilenen deprem yönetmeliklerine göre yapılan yeni binalar ve hasarlı binalarda yapılan güçlendirme çalışmaları Düzce’de yapı stoğunu depreme hazır hale getirmişti. 2022 yılı Kasım ayında Düzce’de yaşanan 5,9’luk depremde, Düzce’deki yapı stoku, deprem sınavından başarı ile geçmiş, yıkılan bina olmamıştı. Hasar oluşan bazı binalarda da gerekli onarımlar yapılmıştı.

DEPREM ANINDA BİLİNÇLİ OLMALI

Deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilinçli olunması konusunda da uyaran uzmanlar, “Deprem çantası hazırlanmalı, deprem planı yapılmalı, deprem tatbikatlarının sayısı arttırılmalı” diyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız