Düzce için risk yok denilse de...

23 Kasım 2022 tarihinde gerçekleşen 5,9’luk Düzce depreminin üzerinden 1 yıl geçti ama Düzceliler hala deprem korkusuyla yaşıyor. Uzmanlara göre Düzce’de kırılmayan faylar 5,5’den büyük deprem üretmeyecek olsa da yakın illerde yaşanacak depremler Düzcelilerin korkusun tetikliyor.

Düzce için risk yok denilse de...
23.11.2023 - 13:37
Kaynak: Haber Merkezi
1387

Geçtiğimiz yıl bugün Düzce 5,9 şiddetinde depremle uyandı. Hiçbir binanın yıkılmadığı ve can kaybının yaşanmadığı depremde, 52.928 binadan 729 ağır hasarlı, 7 orta hasarlı, 62 acil yıkılacak ve 6126 bina az hasarlı olarak kayıtlara geçti. 1999 depreminin acısını henüz unutmayan Düzceliler 23 Kasım depreminde de haftalarca evlerine giremedi.
Deprem korkusuyla yaşayan Düzcelilere uzmanlardan rahatlatan açıklama sık sık gelse de olası Bolu, Sakarya ve Marmara depreminin Düzce’yi de etkileyecek olması korkumuzu tetikliyor.

SAKARYA- HENDEK ARASI RİSKLİ

Ünlü sismolog Serkan İçelli, Bolu ve çevresini ne gibi sismik tehlike beklediğine dair analizlerini video ile anlattı. “Kuzey Anadolu fayındaki depremler tekrar doğuya göç ediyor. Güney kol ise stres biriktirmeye devam ediyor” diyerek Bolu ve çevresi için tehlikenin söz konusu olduğunu belirten İçelli, “99’da iki tane arka arkaya deprem olmuş. 43’te Hendekte depremimiz var. Bu bölgede yani Sakarya Hendek arasındaki bölgede 6.6 şiddetinde deprem beklenebilir” dedi.

DÜZCE İÇİN RİSK YOK!

Düzce için büyük bir deprem olmayacağını belirten İçelli, “1957 yılında, Düzce’nin güney batısında 7,1’lik yaşanan bir deprem var. 67’de yani 10 yıl sonra 6,8’lik bir deprem ve 99’da 7,2’lik deprem olmuş. 2022’de geçen yıl 6’lık bir deprem üretti biliyorsunuz burası. Yırtılmayan bir kısım vardı Gölyaka’da, yırtıldı geçti. Şu anda o bölgede stres yok. Burada 5,5’i geçecek deprem kolay kolay olmayacaktır” dedi. Serkan İçelli, Düzce’de deprem üretecek stresin olmadığını ancak Bolu ve doğuya doğru 6-7 arasında bir deprem beklediğini ve bu depremden Düzce, Sakarya ve Ankara’nın etkileneceğini söyledi.

DEPREM DOĞUYA DOĞRU KAYIYOR

Kaynaşlı Bolu Bayramören hattının riskli olduğunu belirten İçelli, “Bolu milattan sonra 967’de 7,2’lik deprem yaşamış. 1668’de 6,1’lik bir deprem daha yaşamış. Ortalama 750 yıl geçmiş son depremin üzerinden. Bolu’nun doğusuna doğru gidince 1944 yılında 7,3’lük bir deprem olmuş. 1951’de bunun artçısı olarak 6,9 devam etmiş.1953’te 6’lık bir deprem olmuş. Bayramören’le Kaynaşlı arasında 170 km’lik bir segmentten bahsediyoruz Bu kısımda 6,5’lere varacak bir deprem bekleyemeyiz. Neden beklyemeyiz, burda çünkü o enerji atılmış. Ancak Bolu kısmında en son 1668’de deprem olmuş. Yani bu kısımda 6,5’lere varacak deprem enerjisi var. Tarihsel aralığa baktığınızda, yıllık kayma hızını hesapladığınızda aradaki atma geriliminin ne kadar gidebileceğini tahminen eklediğinizde burda bu enerjinin olduğunu görebilirsiniz. Kayma hızı çok yüksek ve tarihsel olarak aradan çok fazla zaman geçmiş. Bolu’dan doğuya doğru 90 km’lik alan dikkat etmemiz gereken kısım. Bu alan sıkıştı. Bu alanda deprem bekliyoruz. Bağıra bağıra söylüyor zaten. Burdaki deprem Ankara, Kızılcahamam da sarsılır. İlçeleri büyük oranda hasar alır. Sakarya, Düzce etkilenir ve mutlaka etkilenir. Bu alanda 6- 6,5 en yüksek 7’lik deprem olacaktır. Bu alanda olan 7’lik deprem Düzce ve Sakarya’da 6’lık hissedilir” dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız