Kuraklık alarmı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de en sıcak Aralık ve Ocak ayları yaşandı. Kar yağışının olmaması nedeniyle Düzce kuralık krizi ile karşı karşıya kaldı.

Kuraklık alarmı!
14.01.2023 - 11:32
Haber Merkezi
1283

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Ekim 2022-30 Kasım 2022 dönemini kapsayan 2023 su yılı yağışları normalinin altında gerçekleşti. Türkiye geneli su yılı yağışı 77.0 mm, normali 107.7 mm (1991-2020) ve geçen yıl aynı dönem su yılı yağışı 76.2 mm’dir. Yağışlarda normaline göre yüzde 29 azalma mevcut. İki aylık kümülatif yağışlarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç tüm bölgeler normallerinin altında yağış aldı. En fazla azalma yüzde 58 ile Düzce’nin de içinde bulunduğu Batı Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleşti. Düzce’nin iki aylık su yılı yağışları normallerine göre yüzde 60’tan fazla azalma gösterdi.

Bunlarla birlikte özellikle Düzce’nin tarım alanında sulama ihtiyacını karşılayan Hasanlar Barajı’nda su seviyesi azaldı. Hem Hasanlar Barajı’nı besleyen derelerin büyük bölümü kurudu hemde yağış olmaması nedeniyle barajdan su birikmemeye başladı.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, “Düzce´de ve Türkiye´de büyük bir kuraklık söz konusu. Yaptığımız incelemeler neticesinde Hasanlar Barajı´nın yüzde 80´inin tamamen kuruduğunu, Melen Çayı´nda da tamamen kurumalar olduğunu gördük. Hiçbir şekilde su yok. Çok büyük bir kuraklıkla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Öztürk, ürünlerin kuruduğunu belirterek, “Ektiğimiz ürünlerimiz arpa, buğday, yulaf olsun tamamen kurumaya yüz tuttu. Çimlenenler kuruyor, tarımda büyük bir ürün kaybı söz konusu. Ekilen ürünleri 2021´de hasat edeceğimiz için ürün rekoltemiz çok çok aşağılarda kalacak. Bunun yanında Düzce merkez ve köylerde içme suları kurudu” dedi.

 


Editör: N. Cingirt