Söylentilere inanmayın!

Ünlü yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, " Düzce'de yeni bir deprem bekleniyor" şeklinde akıldışı söylemlerin yayıldığını belirterek uyarıda bulundu. Görür, "Yapılacak en doğru şey bilim dışı söylemlerden uzak durarak AFAD’ın telkin ve kararları doğrultusunda hareket etmektir." dedi.

Söylentilere inanmayın!
29.11.2022 - 19:16
Güncelleme 29.11.2022 - 19:20
Haber Merkezi
3277

Düzce'de 23 kasım günü sabaha karşı yaşanan 5,9 şiddetindeki depremin ardından şehirde özellikle sosyal medyada, yeni bir deprem daha beklendiğine dair söylenti yayılmaya başladı. Bu söylentiler vatandaşları evlerine girme konusunda tedirgin ederken ünlü yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den uyarı geldi.

YAPILACAK EN DOĞRU ŞEY…

Görür sosyal medya sayfasından yaptığı paylaşımda, " Arkadaşlar, Düzce’de olan son depremden sonra, fısıltı gazetesi şeklinde yakında şu büyüklükte, şu şekilde bir deprem bekleniyor diye bilim dışı, akıldışı söylemlerin yayıldığını duyuyorum. Biliyorsunuz, depremin, yerini, buyüklüğünü ve zamanını önceden bilemiyoruz. Ancak bu ayrıntılardan uzak öngörülerde bulunuyoruz. Örneğin Düzce Depremi Marmara’da beklenen depremi zaman olarak etkileyebilir gibi. Düzce’de büyük bir deprem öngörümüz de yok. Şu anda AFAD’ın tüm ilgili birim ve yetkilileri ile sahada olduğunu ve duruma hakim olduklarını biliyorum. Yapılacak en doğru şey bilim dışı söylemlerden uzak durarak AFAD’ın telkin ve kararları doğrultusunda hareket etmektir." ifadelerini kullandı.


Editör: N. Cingirt