6 günde 405 artçı sarsıntı...

Düzce’de 23 Kasım tarihinde yaşanan depremin ardından 405 artçı sarsıntı meydana geldi.

6 günde 405 artçı sarsıntı...
28.11.2022 - 14:00
Haber Merkezi
1498

Düzce 23 Kasım 04.08’de meydana gelen 5,9’luk depremle sarsıldı. Depremin ardından fay hattında enerji boşalımı devam ederken Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapılan ölçümlerde büyük bölümü 2’nin atlında 405 artçı deprem meydana geldi.

PAZAR SABAHI EN HİSSEDİLEN ARTÇI DEPREM YAŞANDI

Yaşanan artçı depremlerin en hissedileni 27 Kasım Pazar sabahı meydana geldi. Meydana gelen 4,6 şiddetindeki deprem yine vatandaşları uykusundan uyandırarak korkuya neden oldu.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, hissedilir artçı depremlerin yaşanacağını söyledi. Prof.Dr. Tatar “ Türkiye’de 500 aktif fay var. Bu fayların deprem tekrarlama aralığı farklıdır. Bugün 5,9 büyüklüğündeki fayın üzerinde enerji kalmadı. Önümüzdeki hafta ve dönemlerde gittikçe sayısı azalacak bir takım artçı sarsıntılar olabilir. Bu vatandaşlarımızı kaygılandırmasın. Türkiye’de 5 üzerinde deprem üretecek faylar var. Bunun için şehirlerimizi hazırlamamız gerekiyor” uyarısında bulundu.


Editör: N. Cingirt