Çevre düşmanı fabrika...

Yığılca’nın Aksu ve Hoşafoğlu köyleri sınırları içerisinde bulunan YD Madenciliğe ait çimento fabrikası köylüleri endişelendiriyor.

Çevre düşmanı fabrika...
1.08.2022 - 10:22
Güncelleme 1.08.2022 - 10:23
Haber Merkezi
1017
1

Çimento fabrikası tesislerini ve üretim alanlarını genişlemek isteyen YD Madencilik yetkilileri, bölge köylüleriyle toplantı düzenleyerek, vatandaşları ikna etmeye çalıştılar. Fabrika yetkilileri, fabrikanın gerekli tüm önlemleri aldığını ve alacağını belirterek, üretim faaliyetlerinin bölgedeki tarıma ve hayvancılığa zarar vermeyeceğini ifade ettiler.

Ancak köylüler, şirket yetkililerinin anlatımları karşısında ikna olmayarak, Çimento Fabrikası’nın tarım ve hayvancılıklarına zarar verdiğini söylediler.

KÖYLÜLER ENDİŞELİ

Yığılca Hoşafoğlu ve Aksu köylerinde yaşayan vatandaşlar, çimento fabrikasının fındık, mısır, sebze ve diğer tarımsal faaliyetlerini ve arıcılık başta olmak üzere hayvancılık faaliyetlerine zarar verdiğini ifade ediyorlar.

Özellikle gece saatlerinde fabrikadan salınan atıklar toz halinde Hoşafoğlu ve Aksu köylerinin üzerine iniyor. Bu sebeple hayvanların otladığı alanlar ile arı kovanlarının konulduğu bölgelerde hayvancılık ve arıcılık bitme noktasına geldiği ifade ediliyor.,

Bölgede oluşan yapışkan tozlar büyükbaş hayvanların otlamasına engel olurken arıların ise polen toplamalarını imkansız hale getiriyor.

HER TARAFA HER ŞEYE ZARAR VERİYOR

Hoşafoğlu Köyü sakinleri, hayvancılık ve arıcılık yapamadıklarını söyleyerek “Toz bizi mahvetti. Fasulye olmuyor, patates olmuyor. Her tarafa zarar veriyor. Artık biz hayvanlarımızı satmak zorunda kaldık. Fındık bahçeleri hep toz altında kaldı. Güneyaltı, Güney, Aksu ve Hoşafoğlu köyleri mahvoldu. Arıcılık bitti. Tozdan bahçelere giremiyoruz. Fındıkçılık bile bitiyor. Köy halkı bitti. Buraya silah fabrikası kurulacak diye çimento fabrikası kurdular. Sabaha karşı toz salıyorlar. Biz 17 bin liraya 3 hayvan verdik. Çünkü hayvanlar otlamıyorlar” dediler.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • çuhalılı
    çuhalılı
    1.08.2022 12:19

    İYİ GÜZEL DE BACALARA FİLTRE TAKILMA ZORUNLULUĞU YOK MU .. DAVA AÇSINLAR

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız