Bu binaya Çevre Müdürü ve DSİ ‘SAKINCA YOKTUR’ demiş!

Beyköy’de Uğur suyu kenarında inşa edilen ve selde yıkılan otel tesislerinin yapımına DSİ ve Çevre Müdürlüğü’nün izin verdiği, İGM’nin de imar planı düzenlediği ortaya çıktı.

Bu binaya Çevre Müdürü ve DSİ  ‘SAKINCA YOKTUR’ demiş!
25.07.2022 - 16:37
Haber Merkezi
1386
2

Beyköy’de Uğur suyu kenarında inşa edilen ve selde yıkılan otel tesislerinin yapımına DSİ ve Çevre Müdürlüğü’nün izin verdiği, İGM’nin de imar planı düzenlediği ortaya çıktı.

Düzce’de yaşanan son sel afeti,  dere yataklarına yakın yerlerde inşa edilen  bina ve tesislerin durumunu gündeme getirdi. Beyköy’de Kalebidi köyünde 2016 yılında yapımına başlanılan ve 3 ay sonra açılması planlanan kaplıca oteli, sel felaketinde bir kısmı yıkılırken,  kalan kısmı da büyük hasar gördü.

Yaptığımız araştırmada dere yatağına inşa edilen otelle ilgili resmi kurumların onay ve izin verdiği belirlendi.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMIŞ

Düzce Özel İdare Müdürlüğü, söz konusu otelin dere yatağına 20 metre mesafede yapılmasının sakıncalı olup olmadığını DSİ ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne resmi yazıyla sordu.

Her iki kurumdan gelen cevabi resmi yazılarda, söz konusu otel inşaatının dere kenarında yapılmasında bir sakınca olmadığı belirtildi. Bunun üzerine İl Genel Meclisi imar değişikliği yaparak, dere yatağı kenarındaki tesislerin yapılmasına onay verdi.

Resmi süreçlerin tamamlanmasının ardından otel inşaat izni özel İdare Müdürlüğü tarafından ilgili firmaya verildi.

 

YÖNETMELİĞE AYKIRI HAREKET EDŞLMİŞ

Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği’nin 20. Maddesine göre, dere yataklarına ve 700 metrelik mutlak koruma alanı içine tesis yapılamıyor.

DSi ve Çevre Müdürlüğü’nün Uğur Suyu kenarında otel  yapımında “sakınca" görmemesi, İGM’nin de imar değişikliği yaparak tesislerin inşa edilmesine izin vermesi, Su Kirliliği Yönetmeliğine aykırılık teşkil ediyor.

KAYNAK: DÜZCENİN SESİ


Editör: N. Cingirt