Türkiye’de bir ilk

Çilimli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak sanayi tesislerinin Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat standartlarına uygun olması için TSO ile Çilimli Belediyesi arasında resmi protokol imzalandı.

Türkiye’de bir ilk
23.06.2022 - 21:11
Haber Merkezi
708

Çilimli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak sanayi tesislerinin Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat standartlarına uygun olması için TSO ile Çilimli Belediyesi arasında resmi protokol imzalandı.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Çilimli Belediye Başkanı ve Çilimli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Yavuz, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, Yeşil OSB projesini hazırlayan ge Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nuri Azbar, il müdürleri, STK temsilcileri ve iş insanları katıldı.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü. Düzce olarak ilklere imza attıklarını vurgulayarak. “Türkiye’de ilk yeşil OSB’nin planlanması Düzce’de oluyor. Biz Düzce olarak ilklere imza atıyoruz. Sanayicilerimizin çevreyi korumaları adın konulan kurallara dikkat etmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin de, Düzce’de ki OSB’lere yatırımcı kabul etme konusunda seçici olduklarını, Çilimli OSB’de buna daha da dikkat edeceklerini ifade ederek “Çilimli’ye yatırım yapacak yatırımcıların yüzde 70’i orman sanayicilerinden oluşuyor. Biz Düzce’de düzensiz yatırım yapılmasını ve Düzce’nin Gebze olmasını istemiyoruz. Sanayicilerimizden bazıları endüstriyel atıklarını çevreye gelişi güzel döküyorlar. Geçtiğimiz günlerde çevre müdürlüğü bununla ilgili ciddi bir cezai işlem uyguladı. Düzce sanayicisinin buna dikkat etmesini istiyoruz” dedi.

 Şahin, “Bildiğiniz gibi 2019 ‘da Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı yayınladı. Yeşil Mutabakat ekonomik büyümeyi küresel ısınmayı ve doğal dengenin bozulmasını en aza indirgeyecek bir senaryo ile ele alan bir yaklaşım. Bizi ilgilendiren en önemli husus, artık bu mutabakata uyum sağlayamayan firmaların eskisi gibi AB ye ihracat yapamayacak olması ve çevreyi önemsemeyen hiçbir oluşumun artık var olamayacağıdır” dedi.

Türkiye’nin ihracatının önemli bölümün yapıldığı Avrupa Birliği’nin açıkladığı Yeşil Mutabakatın getirdiği yükümlülüklere uyum sağlamak ve bu konuyu çok ciddiye almak zorunda olduklarını anlatan Şahin, “Aslında bugün Yeşil Mutabakata kimse hazır değil. Ancak biz Düzce’de ciddi bir farkındalık düzeyine sahibiz. Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Yeşil Mutabakat Eylem Planının gerekliliklerini bir an önce yerine getirmeliyiz. Yeşil Mutabakat ile ilgili pozisyon aldık ve ilk olarak Çilimli OSB’nin Türkiye’de yeşil bir OSB olarak kurulacak ilk OSB olması gerektiğini düşündük” ifadelerini kullandı.

Şahin, Yeşil OSB konusunda Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ciddi desteğini aldıklarını kaydetti.

Çilimli OSB’nin ağaç ve orman ürünleri ağırlıklı yapılandırılmasında ilgili meslek komitesinin önemli çalışmalar yaptığını vurgulayan Şahin, “Bugün bu proje için  sözleşme imzalayacağız. Verdiği destek için MARKA’ya ve MARKA Genel Sekreterimiz Dr. Mustafa Bey’e de çok teşekkür etmek isterim” diye konuştu.

 Şahin, “Yeşil dönüşüm için tüm kurumların iş birliği yapması ve sinerji oluşturması gerekiyor. İnşallah bu toplantımız Düzce ölçeğinde bir sinerjinin açığa çıkmasına vesile olacak” dedi.

Törende daha sonra Çilimli OSB Müdürlüğü ile Prongen Tech Biyoteknoloji firması arasında “yeşil mutabakat” protokolü imzalandı.

Protokole göre, Çilimli OSB’deki tüm sanayi tesisleri Avrupa Yeşil Mutabakat kriterlerine uygun olarak üretim yapacak.


Editör: N. Cingirt