Akçakoca Suriyelilere kapatıldı!

Türkiye’nin demografik yapısını bozmaması için Suriyelileri seyreltme projesi kapsamında Akçakoca başta olmak üzere Düzce genelinde her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı.

Akçakoca Suriyelilere kapatıldı!
22.02.2022 - 10:31
Güncelleme 23.02.2022 - 01:24
Özel Haber
25613

Suriyelilerin Türkiye’de nüfusun demografik yapısını bozmaması için uygulandığı açıklanan 'seyreltme' projesinin detayları aktarıldı. Suriyeli nüfusun yoğun olduğu 16 il arasında bulunan Düzce ve ilçelerinde  her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldığını belirtildi. 

İçişleri Bakanlığı,  yabancıların mekansal yoğunlaşmasını önlemek için ‘seyreltme’ projesi başlatıldığını açıkladı. Proje kapsamında  göç yönetimi, Toplumsal hayata uyum sağlanması, Güvenlik sorunları, Kamu hizmetlerinin koordinasyonu ve  Sosyal ayrışmaların önlenmesi başlıkları altında harekete geçildi.

Proje Ankara Altındağ’da ağustos ayında çıkan olaylar ve iki Suriyeli tarafından Emirhan Yalçın’ın öldürülmesinin ardından gündeme geldi.  Projeyle, Suriyelilerin bir mahallede, ilçede adeta gettolaşmalarına müsaade edilmiyor. Yabancı nüfusunun mahalle nüfusunun yüzde 25’ini aşmasına izin verilmiyor.

Yüzde 25’i aşan yerlerde iki adım atılıyor:

1- Öncelikle bu yerleşim yerleri yabancılar için kayda kapatılıyor. Yine Suriyeli nüfusun yoğun olduğu 16 il (Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova), 52 ilde toplam 800 mahalle, İstanbul’da Fatih ve Esenyurt ilçeleri her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı.

2- Kayıt kapama dışında atılan ikinci adımda ise yoğunluğun bulunduğu yerleşim yerlerindeki Suriyeliler gönüllülük esasıyla farklı ilçe ve illere yerleştiriliyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız