Yasaklar geri mi dönüyor?

Yasaklar geri mi dönüyor?
11.08.2021 - 07:46
Özel Haber
2040
1

Türkiye'de korona vakaları artışa geçerken, tedbirler yeniden tartışılmaya başlandı. Okulların açılacağı Eylül ayının ikinci yarısında hayata geçirilmesi planlanan yeniden tedbirler masada. Sonbaharda yeni kısıtlamalar veya sokak yasakları düşünülmüyor ancak kapalı mekanlara girişlerde PCR testi zorunluluğu, aşılı-aşısız ayrımı gibi uygulamaların gündeme gelmesi bekleniyor.

Koronavirüs tedbirleri yeniden tartışılırken, Eylül ayının ikinci yarısından sonra 'kapalı mekan' kuralları netlik kazanacak.

Hürriyet'in haberine göre, Ekim-Kasım aylarında sosyal alanların, okulların, kamu binalarının ve iş yerlerinin kapalı mekanlarının aşılı ve aşısızlar için nasıl kullanılacağına dair kurallar listelenecek.

Öncelik okulların açılmasında olacak. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı'nın yanı sıra, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun ortak görüşü oluştu. Üniversite için yapılan planlama ilk ve orta öğretim için de aynen uygulanacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN TAVIR NET

Uzmanlar, öğretmenlerin çoğunluğunun aşı yaptırdığını, öğrencilerin büyük bölümünde risk bulunmadığını belirterek, yüz yüze eğitim konusunda tavrın net olduğunu belirtti.

Üniversitelerdeki yüz yüze eğitim konusundaki hazırlıklar ise daha önceden başladı. Aşı yaptırmamış öğrenciler için PCR testi veya online eğitim gibi seçeneklerin tartışıldığı konuşuluyor.

HAREKETLİLİK KONTROL EDİLECEK

Eylül'ün ikinci yarısından itibaren metropollere göçün tamamlanacağı, vaka artışının bu dönemde önemli olacağı belirtiliyor.

Okulların açılmasından önceki bu hareketliliğin sonucuna bakılacak.

Vaka sayısındaki değişiklik ve sağlık kuruluşlarının yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranlarına göre yeni değerlendirmeler yapılacak.

VAKAYA GÖRE REVİZE YAPILACAK

Okulların açılacağı tarihe kadar vaka sayısının 30 bini aşacağı ve dalgalanmanın durumuna göre planların revize edileceği belirtiliyor.

3 milyon 300 bin kamu çalışanının kapalı mekan çalışma düzenine geçişi sonrasında uygulanacak kurallar da ayrıca belirlenecek.

Sosyal mekanlarda olduğu gibi bu çalışanlar için de ücretsiz PCR testinin zorunlu tutulacağı ve bu testlerin 2 günde bir tekrarlanacağı ifade ediliyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Nermin
    Nermin
    11.08.2021 11:01

    Yazınıza istinadan cevap yazmak zorunda kaldım. Dünyada kesinlikle birdaha kapanma olmayacak üst akıl buna çoktan karar verdi.Aşılanmamış veyahut birşekilde aşı olmayı kabul etmeyen insanlar üzerinde baskı oluşturulacak.Dünya durdukça bu virüs bizimle beraber olacak buradan haalen var olan diğer virüsleri yazacak değilim. Kısacası covid sertifikası olmayanların eğlence mekanları seyahat hakkı kısıtlanacak.Halkı panikletmeyin dünyada ölümcül olan bir sürü virüs var.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız