Bolu Belediyesi'nden mültecilerin su faturasına 10 kat zam

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam uygulanacağını açıkladı

Bolu Belediyesi'nden mültecilerin su faturasına 10 kat zam
27.07.2021 - 11:18
Özel Haber
996
1

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bugün (26 Temmuz) açıklamalarda bulundu. Özcan, şehirde yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam uygulanacağını duyurdu. Özcan, göreve geldikten sonra mültecilere ayni ve nakdi yardımda bulunulmaması için de talimat vermişti.

Göreve geldikten sonra mültecilere belediye bütçesinden ayni ve nakdi yardımı kesen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan bugün (26 Temmuz), Bolu‘da yaşayan yabancı uyruklu kişiler hakkında “Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. ‘İşyeri ruhsatı vermiyorum’ diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik” açıklamasında bulundu.

Belediye Başkanımız Tanju Özcan, Bolu'da yaşayan yabancı uyruklulardan su ve katı atık vergisinin 10 kat fazla alınabilmesi için konuyu meclise taşıyacağını açıkladı.

10 KAT ZAM YAPACAĞIZ

Özcan, konuşmasında kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam uygulanacağını duyurdu: “Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız.”

“BU MİSAFİRLİK UZADI”

2020 yılında, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik’in “Artık mültecileri tutacak durumda değiliz” açıklamasının ardından Bolu’daki mültecilerin Edirne’ye ücretsiz gidebilmeleri için şehirden otobüs kaldırdığını hatırlatan Özcan, “Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin” dedi.

BANA ‘FAŞİST’ DİYECEKLER, HİÇ UMURUMDA DEĞİL

 “Bütün yabancı uyruklu kişilere bu zammı yapacağız. Gitsinler dava açsınlar. Ben hukukçuyum. Aldığım kararın gerekçesini de sebebini de söylüyorum. Kimseden bir şey saklamıyorum. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra müfettişler gelecek. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra birileri hakkımda suç duyurusunda bulunacak. Gene çıkıp birileri insan haklarından bahsedecek, bana ‘faşist’ diyecek. Hiç umurumda değil.”

Faik Öztrak: “Türkiye, Avrupa’nın göçmen gettosu değildir, olmayacaktır. Bunu hepiniz böyle bilin”

Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Merkez Yönetim Kururlu toplantısının ardından konuştu. Konuşmasında mülteciler meselesine de değinen Öztrak, “Bugün de Avusturya Başbakanı çıkmış, ‘Afganistan’dan kaçanların Avusturya, Almanya, İsviçre’ye gelmesindense Türkiye’ye yerleştirilmesinin daha uygun olduğunu’ söylüyor. Oh ne âlâ… Tüm bölgeyi, emperyalist emelleriniz için istikrarsızlaştırın. Kan gölüne çevirin. Kabaran göç dalgasını durdurma işini de, 3-5 milyar avro rüşvet karşılığında Türkiye’ye havale edin. Bir kendinize gelin. Türkiye, Avrupa’nın göçmen gettosu değildir, olmayacaktır. Bunu hepiniz böyle bilin” dedi.

Öztrak konuşmasına şöyle devam etti: “Çok açık söylüyoruz; Bu mesele Türkiye’nin en önemli beka meselesidir. Ama ülkeyi yönetenler öyle kendilerinden geçmiş ki, AK Parti’den bir genel başkan yardımcısı çıkmış, bu ihaneti mazur göstereceğim diye, bu topraklara daha önce gelenler, ülkeyi önden terk etsin, Suriyelilere yol yordam öğretsin gibi bir saçmalığı geveleyebiliyor. Ne güzel demiş Şems-i Tebrizi, ‘Edep aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı,

Aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir.’ Kontrolsüz göç meselesi çok ciddi bir meseledir. Tek bir adamın, iki dudağı arasına bırakılacak bir mesele hiç değildir.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da mülteciler konusuna dair açıklamada bulundu:

Yeni göçmen dalgalarını misafir etmemiz için Avrupa’nın “İkinci Rüşvet Paketi” hazırlığı içinde olduğunu duyuyoruz. Bir daha asla!

İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir. Plan ve programlarımız hazır. Bu video da bunun taahhüdü olarak burada dursun istedim.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Köroğlu
    Köroğlu
    27.07.2021 13:21

    Yürü be başkan..

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız